Soru - Cevap (TCMB)

  •  A 
BÜ*** BÜ*** 13.12.2021 19:47
Konu / Hisse Kodu: TCMB
Aydın Bey,
Herşeye rağmen perşembe günü TCMB 100 puan indirim yapacak gibi görünüyor... Bununla beraber "Artık alan kalmadı, faiz indirimini bitirdim" şeklinde bir ifade açıklanırsa indirime rağmen kur geri gelir mi? Kurda geri çekilme olursa ne kadar süre etkili olabilir? Bu durumda şimdiye kadar yaşadığımız "kur yukarı, borsa yukarı" işleyişi tersine dönebilir mi?
Cevap 13.12.2021 23:08

Bugüne ait beklenti yazımdan aşağıdaki kesit sorularınızın bir kısmını cevaplıyor aslında.

''TCMB ise, perşembe günü politika faizi kararını açıklayacak. Ne yapar yorumunu artık anlamsız buluyorum. Çünkü zaten kendi kafasına göre davrandığından, mantıklı bir yorum için kendimizi zorlamaya gerek yok. Sadece şunu söylemek istiyorum. Eğer faiz indirimi yaparsa, döviz kurlarında yeni zirveler görülmesini bekliyorum. Pas geçerse, kurlarda kısmi bir düşüş ile sınırlı hareket olur. Çünkü sonraki aylarda indirim beklentileri sürecektir. Ama artık faiz indirimi bitmiştir derse, işte o zaman kurlarda geri geliş seviyeleri daha da yüksek olur. Ama sayın Cumhurbaşkanı faiz indirimleri sürecek dediği için, bu ihtimal zayıf görüşündeyim.

Maalesef kurların yarattığı enflasyon dalgası sürmeye devam edecek. 2022'nin ilk üç ayı içinde %30'lu yıllık enflasyon seviyelerini görecek olursak bu beni şaşırtmayacak. Bunun yaşanmaması için, faiz indirimlerine son vermek gerekir. ''

Ama hem indirim, hem artık faiz indirimi bitti sözü sonrası ne olur kısmı, bana göre kur yeni zirveler görür sonra oradan gevşer. Ama yapılan faiz indirimi oranına göre zirve ve olası geri gelme yeri de değişir. 

Bunun  etkisi ne kadar sürer kısmı da belirsiz. Çünkü yapılan yanlışların yarattığı güvensizlik kalıcıdır. Artık bir takım dengeler o kadar kolay kurulmaz. Bu hataları yapanlar bir daha benzerlerini yapmaz diyebilir miyiz? Bu sorunun cevabını düşünün ama objektif olun. Benim güvenim artık iyice kayboldu.

Sadece kurlara bakarak bir sonuç çıkartmak da doğru olmaz. Endeks olarka değil de, hisseler olarak odaklanmak çok daha doğru olacaktır.

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_