Soru - Cevap (BIST)

  •  A 
BÜ*** BÜ*** 08.12.2021 18:27
Konu / Hisse Kodu: BIST
Aydın Bey,

Sağlıklı bir yükseliş için endeksteki çekindiğiniz geri çekilme nereye kadar olmalı? Ani bir düşüşe yakalanmamak için yaklaşık %50 nakitte kalmama rağmen kısa vadeli önerilerinizle bir ay gibi bir sürede iyi bir kazanç elde ettim, ancak uzun vadeli alımlar için tereddüt ettim. Bu arada gözüme kestirdiğim hisseler de neredeyse soluksuz yükseldi. Yine de önümüzdeki dönemin fırsatlar içerdiğini düşünen ve büyük oranda hissede olmayı tercih eden birisi olarak soruyorum...
Cevap 08.12.2021 20:39

Sadece rakam olarak değil bahsettiğim düzeltme. Rakam sınırlı da olabilir. Ama bir süre kısmi düşük kalması halinde teknik indikatörler alım seviyelerine yeniden inebilirler. Öyle de olsa öngörü vermek rahat olur. Ama endeks rakam olarak gördüğü seviyeye göre değişir. Böyle bir düşüşün şeklini görmeden şuraya kadar demek hatalı olur. İlk etapta 1900, sonra 1800 seviyelerine doğru bir düzeltme olursa iyi olurdu mesela. 

Ama şu anki tabloya bakınca, kur yükselişi sürdükçe azar azar da olsa yabancı payı da artmaya başladı. Bu durum bir süre daha sürebilir. 

Bu ortam sürdükçe hissede olabilirsiniz. Sadece olası satış gelmesi halinde stoploss koymayı bilmek, destekler kırılınca realize edebilmek önemli.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_