Soru - Cevap (Gümüş)

  •  A 
İB*** ÖZ*** 04.12.2021 11:31
Konu / Hisse Kodu: Gümüş
Hocam merhaba, kafam o kadar karışık ki, elimde yarı yarı hisse ve gümüş var. Gümüşü nakitte kalmak olarak aldım TL de kalmamak adına. fakat gr gümüşte dolardan dolayı arttığı için ons olarak etkili olmadığı için dolar düşerse o da düşecek. Gümüş beklentinizde 2022 için nedir acaba. Kısa vadede düşüş olsa da orta vade ne olur acaba. Kolay gelsin
Cevap 04.12.2021 17:17

Gümüşte kimin kafası karışık değil ki! Gümüş beni yanıltan, ya da yanıldığım emtialardan birisi oldu. Biliyorsunuz ekonomilerin açılması ile gümüşün onsdan ayrışıp artmasını bekliyordum. Bu görüşüm çıkmadı.

Teknik olarak onsu 22.50$ civarı seviyeleri destek yaparak yeniden 25$ seviyelerine yükselmesi beklentisindeyim. Ama eğer 21.47$ seviyesinin altına inecek olursa, o zaman düşüşün devamı gelebilir. Ben bunu beklemiyorum. 

Gram karşılığı Dolar kuru ile bağlantılı. Dolar düşerse düşer. Ama Dolar yükselirse ki bu yönde beklentiye sahibim. Gümüş gr da 10.16 TL'yi kırıp 11.00'e doğru hareket yapabilir. Bu esnada onsu da yükselecek olursa duble yükselmiş olur. Ama ons gümüş düşecek olursa, ama gram beklentim gibi çıkarsa kaybı karşılamış olur. 

2022 orta-uzun vade ons altınında baskı ama ons gümüşte yukarı fiyatlar bekliyorum. Ek faiz indirimleri halinde de dolar kurunda yeni zirveler görüleceği görüşündeyim. Bu durumda gr gümüş de yükselecektir. Ama tabii düşük faiz der de, sonra faiz artışları yapmak zorunda kalırlarsa o zaman gram gümüşte de sert kayıplar olur. En azından bir iki ay bunu beklemiyorum.

Karar sizin.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_