Soru - Cevap (Thy pegasus)

  •  A 
MU*** AY*** 27.11.2021 11:25
Konu / Hisse Kodu: Thy pegasus
Hocam pd dd si 0.40 olan thy sizce bu fiyatları hakediyormu mesela pegasus pd dd si 1.72 ve zarar açıklamış thy ise sermayesinin 4 katından fazla kar açıklamış bu konuda düşüncenizi öğrenebilirmiyim tesekkürler
Cevap 28.11.2021 11:38

İyi pazarlar.

Lütfen olaylara ve hisselere elinizde olmasına göre değil de, objektif olarak bakma alışkanlığı edinin!

Pandemi uyarıları ve kapanmaları nedeniyle ulaştırma, otelcilik gibi hisselere satış riskini son beklenti yazımda yazdım biliyorsunuz. Maalesef böyle olmuş. Glyho da liman işletmeciliği nedeniyle aynı satışları yaşamış. Lütfen bu detayları sizler için öncesinden yazıyorum. Bunları atlamayın. Ayrıca bir bilançoda bu şekilde kar değişimleri ne kadar sağlıklı bir durum. Aynı şekilde de bozulacak olursa diye de düşünün. İki şirket içinde thyao bana göre de daha iskontolu ama uyarısını yaptığım konu önemli. Uçuş iptalleri, sınır kapanmaları başlayacak olursa, büyük sıkıntı olur. Umarım yeni varyantı en kısa zamanda yayılmadan kontrol altına alırlar.

Değerlemeler görünen verilere göre olmaz her zaman, sonraki gelişmelerin yaratacağı beklentiler daha etkili olur. Eğer düz mantık ve gördüğümüz net kara göre bakılırsa thyao çok aşırı iskonto içeriyor diyebiliriz. Ama dediğim gibi, bilançoların bu kadar oynaklık içermesi de iyi değil. Şu an için sorun pandemi.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_