Soru - Cevap (Ne kadar nakitte kalmalıyız?)

  •  A 
SE*** KI*** 23.11.2021 22:10
Konu / Hisse Kodu: Ne kadar nakitte kalmalıyız?
Bir ara % 50 demiştiniz sonra garanti bbva alım haberi sonrasında % 50 de demiyorum artık dediniz ! Son durum bundan sonrası için ne diyorsunuz ? Ben bu çıkışa yüzde olarak az hisse ile girdim ama yinde 1 senelik maaşımı 1 ayda çıkarmış oldum. Çok girsek ne olurdu bilemiyorum : ) Kafamda kchol esen vertu ısdemir ısrarcı ol düşünceleri dolaşıyor ! Bunlar düştükçe topla diyor. Göstereceğiniz yol 2 sene içinde beni olduğumdan çok acayip yerlere getirir lütfen ne dersiniz :)
Cevap 23.11.2021 23:57

Garanti haberi sonrası piyasada alım ısrarı olduğunu gördüm. Ayrıca her alandaki enflasyon ve kur artışı sonrası borsa hisseleri önemli bir liman olacaktır diye düşündüğüm için %50 nakit görüşümden vaz geçmiştim.

Bu ortamda yorum yapmak çok zor. Her şeyi görebileceğimiz bir süreç yaşıyoruz. Vertu risk sermayesi yatırım ortaklığı şirketi. Diğer hisseler gibi değerlenmez. Sanırım uzun vadeli listemde de yoktu.

Esen'de inanılmaz bir kar var. Ayrıca bildiğim kadarıyla ürettikleri elektriği de dola bazında satıyorlar diye biliyorum. Bu durumda artan kurlar nedeniyle kar patlaması yaşayabilir. Ama bunların da değerlemesini diğer sanayi şirketleri gibi yapmıyorlar. Yoksa fiyat çok ciddi yüksek olması gerekirdi. Beklentimi hala koruyorum.

Isdmr'i bilançosundan farkedip listeye eklemekle doğru yapmışım. Beklentimi koruyorum. Ama 2022'de aynı kar artışı olur mu pek emin değilim şimdiden.

2022 ve sonrasında öne çıkacak bir hisse olarak Aksa'yı da görüyorum. Uzun vadeli listeye alma planındayım ama bir bilanço daha görmek için duruyorum. Bilançosu çok güzel bir tende girmiş durumda. Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu katma değerli üretim konusunda, iştiraki DowAksa ile çok önemli katma değer yaratan bir şirket.

Kısacası içlerinde vertu konusunda treddüt yaşıyorum. Umarım gönlünüzdeki gibi olur. Bu arada bizim takıntı hisse netas'ın da tekniği dikkatimi çekiyor. Sanki 6-8 ay içinde çanak dibi yaptığı bu seviyelerden yeniden gördüğü zirveye giderek çanak tamamlayacakmış gibi geliyor bana. Ama bilanço destek vermediği için uzak duruyorum. Bakalım teknikleri doğru sinyal vermiş mi zamanı gelince anlayacağız. Aman onu alın dediğimi sanmayın. Beni bile pişman etti borsa hayatımda nadir bunu başaran hisselerden oldu.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_