Soru - Cevap (Rtalb)

  •  A 
İB*** ÖZ*** 19.11.2021 23:43
Konu / Hisse Kodu: Rtalb
Hocam merhaba, bu akşam gelen kapta firmaya spk uyarıda bulunmuş. Şirket ile ilgili haberleri kap a bildirmediği için. 3.uyarıda kotadan çıkarırız demiş şirketi. Kotadan çıkarıldığında şirket mi cezalandırılmış olur yoksa yatırımcı mı. Bende bugün almıştım hisseyi. Aslında böyle hisseleri pek almazdım ama bir anlık boşluk diyelim. Cevabınız için teşekkür ederim. Kolay gelsin.
Cevap 20.11.2021 15:49

Bir de hangi bilgilendirmeyi yapmadığını yazsalarmış onu da öğrenseydik. Asıl cezalandırılmış olan tabiki yatırımcı olur. Sonuçta şirket faaliyetine devam eder. Yatırımcı ise elindeki hisseleri satmakta sıkıntı çeker.

Ama bir yıl içinde 3 uyarı halinde bu uygulanıyor. Bu birinci uyarıymış. Detayını öğrenmek ona göre davranmak lazım.

Bu arada şirket bilanço olarak gayet iyi bir performans gösteriyor. Öz kaynaklar geçen yıla göre yaklaşık 3'e, net ve esas faaliyet karı da ikiye katlamış. Hasılat üzerinden FAVÖK(Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kar)oranı neredeyse % 50 gibi çok yüksek bir kar marjı ile çalışıyor. Yıl sonu bilançosunun da katlamasını bekliyorum. Bana göre dokuz aylık bilançoda bile iskonto içeriyor. Ama dediğim gibi, uyarı neden olmuş acaba.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_