Soru - Cevap (DOAS)

  •  A 
ME*** AK*** 11.11.2021 11:11
Konu / Hisse Kodu: DOAS
Hocam arşivde bulamadım fakat çok net hatırlıyorum, aracı kurumlar DOAS için 20-25 TL hedef fiyat belirlediğinde, sizin ana akım düşünceye aykırı olan (pozitif)DOAS beklentiniz burada da size sorulmuştu ve beklentinizi koruduğunuzu söylemiştiniz. Zaman sizi haklı çıkardı, bu da bize kâr olarak yansıdı :). Çok teşekkürler. Yazmışken şunu da sormuş olayım: Son ayların araç satış rakamlarında aşağı yönlü bir hareket var. 2022 için nasıl bir beklentide olmak gerekir?Saygılar.
Cevap 11.11.2021 11:28

Rica ederim. Ama bu kararları almanın ne kadar zor ve stresli olduğunu hepinizin bilmesini isterim! Yaptığımız iş çok zor gerçekten. Çünkü piyasada çok sayıda rüzgara göre konuşan yorumcu ve analist var. Burada önemli olan bilanço gelişmeleridir. Beni 11 yıllık site geçmişinde en çok ve belki de tek hayal kırılığına uğratan ve yanıltan hisse netas'tır. Yoksa çok az sayıda ters yakalandığımızı görürsünüz. Netas'ta da hakikaten aklım almıyor bu bilançoları. Bu durum sadece dışarıdan taşeron kullanıyorlarsa olur. O da varsa anlamı nedir çok derin konular olur. Çinlilerin alması bence rahatsızlık verdi. O şirketi zamanında Asels'ye satmaları lazımdı. Neyse girmeyeyim o konulara durduk yerde sinirleniyorum:)

Kazançlarınız bol ve sürekli olsun.

Oto satışları düşecek konusu doğru ben de uyarısını yaptım. Ama nedeni talep yokluğu değil, karşılanamaması. Çip ve magnezyum sıkıntısı nedeniyle üretim hedefleri yarıdan fazla düşen var. Doğal olarak bu da satışların düşmesi sonucunu doğruracak. Ama bu durumda fiyatlar katlanıyor. O yüzden ciro ve karlılık aşırı düşmeyebilir.

Ama artık o sektörden yavaş yavaş çıkmayı doğru buluyorum. Yan sanayilerinde parsn gibilerinin önü daha açık bence.

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_