Soru - Cevap (Bankalar ve karları)

  •  A 
İL*** MA*** 02.11.2021 14:05
Konu / Hisse Kodu: Bankalar ve karları
Bankaların bilançoları iyi geliyor. Ben şunu merak ediyorum ; bankalar 2013 e göre dolar bazlı çok ciddi düştüler, kimi bankalar 10 da bir fiyatlarına inmiş. Bu bankalar karlarını sürekli TL bazlı artırıyorlar ama dolar bazlı durumları nedir? Garanti bankası dolar bazlı bakınca karı/bilançosu 2013 yılına göre zararda mıdır mesela? Yoksa sadece risklerimiz mi bu bankaları bu duruma getirdi?
Cevap 02.11.2021 18:35

Soru yanlış. Kar kardır. Sadece öncekine göre daha az ya da çok denebilir. Zarar faaliyetlerden kaynaklanan zarardır. Öz sermayenin azalmasına neden olur. Ama Karları o günün dolarına böldüğünüzde kaç dolar olduğunu bulursunuz. Ama bilanço hesapları TL olarak yapılır. 

Dolar daha düşükken aynı tutardaki TL kar rakamı doğal olarak daha yüksek doğal bazlı bir karı ifade der. Ama bilançonun sonundaki kar ya da zararın içinde, yurt dışından alınmış döviz cinsi sendikasyon kredilerinin değerlemeleri de yer alır. Yani banka 5 TL iken aldığı sendikasyon kredisini piyasaya TL'ye çevirip borç verirken, bilanço zamanlarında dış borçların geri dönüşündeki kurların maliyeti de hesaplanarak kar ya da zarar bulunur. Kar varsa, alınan döviz borcunun kur karşılığı artmasına rağmen yine de kar elde edilmiş demektir.

Ama fikir versin diye söylüyorum, 2013 yılından bugüne bankanın özkaynakları 3.1 kat artmış. Oysa Dolar kuru 4.3 kat artmış. Yani Dolar bazında banka kar artışında geride kalmış. Ama sonuçta zarar yapmamış. 

Bankaların bu düşüşlerinin ana nedeni en yoğun banka hissesi taşıyan yabancıların 2013 gezi olaylarından beri devamlı satmalarıdır. Nedenleri ise çok sayıda yaşanan olaylar, gelişmeler, riskler, belirsizlikler, kötü dış ilişkiler, yanlış TCMB kararları, hatalı kamu harcama politikaları diye sayabiliriz. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_