Soru - Cevap (Bekenti yazısı)

  •  A 
RE*** YI*** 21.10.2021 12:17
Konu / Hisse Kodu: Bekenti yazısı
Hocam bugün resmen dertlesmissiniz bizimle ,
Cevap 21.10.2021 13:40

Hepimz bu ülkenin vatandaşıyız. Çalışan, emekli olan, çocukları okuyanlarımız var. Ülke iyi ise bize kısmen iyi yansıyor. Kötü yönetiliyorsa faturası daha büyük oluyor. Eğitim faturalarına bir bakın, ev almaya kalksanız rakamlara bir bakın. Kirada oturuyorsanız kiraların geldiği seviyelere bakın. Bir de aldığınız maaşlara, emekli aylıklarına bakın. Araç almak isteyen batılı ülkelerde insanlar birkaç maaşla bile bu işi yapabilirlerken, bizler adeta servet ödüyoruz. Neden? İşte tüm bu yazdıklarım yüzünden ekonomide gedikler açılınca, bu açıkları kapatmak için her yere vergi, ötv salınıyor. Zamlar yapılıyor. Devlet üretmediği halde otobotiv fiyatının 3/4'ünü neredeyse vergi olarak alıyor. Bu insanımıza yazık değil mi? Bu kadar mı zor olmalı araba, ev almak. Okumak için özel okullara 70-100 Bin TL ücret ödemek. Gerçek doğrudan vergiler almayıp da dolaylı vergilere yüklenince böyle oluyor maalesef.

Sitemiz yaklaşık 11 yıldır faaliyette. Sizlerle birlikte ekonomiyi, siyaseti doğru yorumlayıp, stratejilerimizi oluşturuyoruz. Ama hiç beklenmeyen kararlar, yanlışlarda ısrarlar bize de gördüğünüz gibi kayıplarla yansıyor. Sonra neden bu böyle, oldu, neden şu şöyle oldu diye kafa yoruyoruz. Çok ciddi zaman ve fırsatlar kaybediyoruz. Yaşlarımız gidiyor. Gidenleri genç iken belki ama, yaşlar ilerleyince yerine geri koyabilmek bazen mümkün olmuyor.

Bugün tüm dikkatler TCMB faiz kararında toplanmışken, biraz geniş açıdan değerlendirmeler yapmak istedim. Sizlerin en az kayıpla borsada yatırımlarınıza karar vermenize yardımcı olmaya çalışıyorum. Ama maalesef yönetim başarı ya da başarısızlıkları hepimizi derinden etkiliyor. Bunları ve nedenlerini herkesin bilmesini istedim. Tabii bu benim görüşlerim. Belki de yanlış düşünüyorumdur. Ama yazdıklarımın hepsi olan ve yönetenlerin yaptıklarının tespitleridir. Hiç birisinde benim yorumum yok.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_