Soru - Cevap (Vestl)

  •  A 
SE*** ŞA*** 13.10.2021 18:10
Konu / Hisse Kodu: Vestl
İyi akşamlar. Bu vestl iflas etti de bizim mi haberimiz yok. Soluksuz düşüyor. Hiç bir yerden destek bulamadı. Teşekkürler
Cevap 13.10.2021 22:28

Benzer ya da daha fazla düşen çok hisse var. Sadece vestl'e özel bir durum değil. Ama vestl, vesbe çok yüksek karlarına rağmen uzun süredir yukarı tepki veremediler. Şimdi bir de % 2 düşünce haklı olarak insanı rahatsız ediyor. Ama bunlar oluyor maalesef. Doas'ı da hatırlayın çok yüksek karlarına rağmen çok sert düşmüş sonra son yükselişini yapabilmişti. 

Vestl için aklıma iki konu takılıyor! Çip sorunu ile ilgili üretimde ve satışlarında bir kayıp yaşanacak mı, diğeri de üretiminde ciddi ithalat yapıyor. Artan kurlar nedeniyle maliyetlerinde karlarını eritecek sorun mu yaşayacak diye tereddüt ediyorum. Ama 3 Milyar TL gibi çok yüksek bir tutarda nakit ve nakit benzerine sahip bilançosu var. Bu nedenle kurların yükselmesinden pozitif etkilenmesini beklerim. Yani o sebeple olmaması lazım. 

Teknik olarak ise izahı kolay. Uzun süreli bir yatay kanal içinde duruyordu. Bu kanalın genişliği 25.00 - 27.50 arası yaklaşık 2,5 TL. Umarım 25.00 desteği kırılınca bu boyutta bir kayıp yaşamadan toparlanır. Beklentimde bozulma yok. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_