Soru - Cevap (Şişe pay geri alımları)

  •  A 
MU*** MA*** 06.10.2021 20:27
Konu / Hisse Kodu: Şişe pay geri alımları
Hocam iyi akşamlar. Eğer vaktiniz varsa bir konu öğrenmek istiyorum. “Şişe” Payların Geri Alınmasına İlişkin Bildirim de örneğin 04/01 (8:16) da alım yapılmış sonra 06/10 da (7:93)yani bu gün alım yapılmış. Haliyle bilerek düşürdüler diye şüphem var. Bu pay alımlarının belli günleri var mı? KAP açıklamalarında bilgi vermek zorunluluğu var mı? Yada gözümden kaçmış olabilir mi? Zahmet olmaz ise. Saygılar.
Cevap 07.10.2021 22:15

Belli bir adet ya da tutar açıklanıyor geri alacağız diye. Ama zaman onlara kalmış. Uzun süreye de yayabilirler. Düştükçe de alabilirler, düşürmeden belli fiyata yaklaştıkça da alınabilir. Daha sonra bahse konu olan adetin alımı bitmeden, hisse ciddi yükseliş yaşarşa, kalan kısmın alımına gerek kalmadı da diyebilirler. Lakin aldıkça aynı gün bildirim yapılıyor.

Ama hissemizin değerinin bu olduğuna katılmıyoruz. Bu nedenle yatırımcılarımızın haklarını korumak, şirketimizi gözetmek için fiyatı düşük gördüğümüz için alıyoruz dendiği için, dediğim gibi fiyat alımlar bitmeden yükselirse işleme gerek kalmabilir.

Ya da ilan edilen tutar ya da adet alım yapılır ama hisse düşmeye devam eder. Yönetim kurulu yeniden alım kararı da alabilir. Veyahut alımları tamamlanınca hisse düşmeye devam edebilir. Buna da seyirci kalabilirler. Geri alım bir fiyat düşürmeme taahhütü değildir. 

Bu konuda biraz çetrefelli işler de taşır bazen! Misal geri alım bazen belli bir kişinin elindeki fonun alımı için kullanılır. Ama o kişinin satışları bitince, hissenin düşmesine göz yumulabilir. Bunlar ispatı kolay olmayan ama 30 yılda örneklerini hatırladığım geliişmelerdir. 

Şişe'ye özel söylemedim. Şişe grubu en beğendiğim kurumsal yapılardan birisidir. Umarım aklınızdaki sorulara cevap verebilmişimdir. 

Cevabım gecikti kusura bakmayın. Bugün balıktaydım. Geç geldim ve az önce ekran başına geçtim neler olmuş diye görmek için. Çok yorgunum. Erken yatmak istiyorum ama sabah 08:00'de ekotürk tv skype bağlantım var. O yüzden ne gelişmeler olmuş görmek istiyorum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_