Soru - Cevap (Faiz indirimi)

  •  A 
İL*** MA*** 27.09.2021 12:20
Konu / Hisse Kodu: Faiz indirimi
Faiz indirimi konusunda tabi fiyat artınca satışlar düşebilir. Ama şurası var artadabilir. Geçen yıl 350 almadığınız bir araç veya ev bu yıl 600 lira olmuş. Bu durumda faiz inecek beklentisi 600 lira olanın 1000 lira olması beklentisi yaratabilir hiç almayacak kişiler bile yatırım amaçlı alabilir, erteleyen ertelemekten vazgeçebilir. Bunun da bir adı vardı da aklıma gelmiyor. Enflasyon bu noktada kendini besler bir konuma geliyor işin aslı. Siz bacası tüten hisse seviyorsunuz haklısınız :)
Cevap 27.09.2021 13:07

Bakın şöyle yapalım mı; Siz bana sordunuz ben düşüncemi yazınca, ikna olmadıysanız kendi düşüncenizi bana kabul ettirmek için ısrar etmenize gerek yok. Zaten siz neye inanıyorsanız ona göre davranmalısınız. Benim gibi hariçten kişileri dinler, içlerinden birinin dediğini ya da kendi görüşlerinizi yaparsınız.

Çünkü 100 baz puan indirimle bir anda satışlar patlamaz. Bu kadar kolay değil yansıması. Ben size döviz artışının neden olabileceği çift yönlü yansımasını izah ederek anlatıyorum. Siz sadece faiz açısından bakıyorsanız eksik olur.

Açık olan öngörülerim de kapansın, algyo hariç çünkü onun tatil köyleri vs. çok geniş bir varlığı var. Kolay kolay gyo öngörüsü yapmayacağım. Geçen yıl piyasa faizlerinin yarısına konut kredisi verip stokları erittiler. Ama gyo'ların neredeyse hepsi düştü. Gyo'lar sanayi şirketleri gibi değil. Ama siz yine de istiyorsanız onları alın:)


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_