Soru - Cevap (Enflasyon rallisi)

  •  A 
İL*** MA*** 24.09.2021 13:16
Konu / Hisse Kodu: Enflasyon rallisi
Bir yabancı ülke borsa grafiği gördüm enflasyon artışına bağlı borsa da kendi para biriminde(dolar bazlı değil) ciddi bir ralli yapmış. Bizim ülkemizde de 1998-200 arası benzer bir durum olmuş sanırım. Artık bu yönetimde dolar düşmeyecek bizde döviz düşmezse de enflasyon katlanarak devam eder. Bu artan enflasyon durumu borsaya olumlu yansıyabilir
mi? Enflasyon artınca şirketin karının artması da makul gibi duruyor. 3 liralık üründen 1 lira kar varsa 6 liralıktan 2 lira kar olmalı.
Cevap 24.09.2021 13:48

Enflasyon olması şirketlerin yeniden kurulum ederlerini yükselttiği için, mevcut şirketlerin bir süre sonra enflasyon değerlenmesine neden olur. Sorun bu sürecin hangi safhasında bulunduğumuzdur. Yani yeni bir kur patlaması öncesinde iseniz, kurlarda sert dalga sonrasında enflasyonu ve enflasyon da kredi faizlerini yukarı çeker. Kredi faizleri çok yüzelince borsada kredi taşımak çok maliyetli ve riskli olur. Bu da kredi taşıyanların satış yapmalarına neden olur. Hatırlarsanız iki yıl evvel iki kerede 1100 baz puanlık kredi faizi artışı sonrasında ciddi satışlar görmüştük. Eğer enflasyona ters faizler indirilmeye başlanırsa, o zaman da yabancı kur riski yüzünden peşin peşin satıp dövize dönüyor. Sonra kandisine göre kur riskinin bittiğini düşündüğü seviyelerde geri geliyor. Yabancının satma imkanı çok yüksek olduğu için, satışa geçtiği sektör ve şirketlerde nasıl ciddi kayıplar olabildiğini görüyorsunuz. 

Bu satışları yaparken bilanço ederlerine falan da bakmıyorlar. İşte bulmamız gereken cevap bu! Biz şu an hangi safhadayız. Eğer kurların yeni yükselişe başladığı safhada isek, o zaman kur, enflasyon ve sonrasında faizler yeniden yükseliş yaşayacaklar. Bu nedenle hisselerde düşüşler görülecek. Sonra enflasyon, kur, faiz zirvesi oluştuktan sonra yeniden yabancı girişleri hızlanacak ve hisseler hızlı yükseliş trendlerine girecekler.

Dikkat ederseniz, riskleri anlatıp, yazarken, BIST ve hisselerle ilgili beklentilerimin bozulduğunu söylemiyorum. Sadece süresinin ötelenebileceği endişelerimi yazıyorum. Ama yabancının iyice azaldığı ortamda ter gelişmeler halinde alıcılar azaldığı için, kısmi bir satış halinde bile hisseler hızlı düşebiliyor.

Ayrıca enflasyonist dönemde olası kar hesaplaması bu şekilde düz mantıkla çalışmıyor. Sizin hesabınız her türlü enflasyonda talebin sabit kalması halinde yaşanır. Ama fiyat artışları ne kadar çok olursa, tüketim talepleri de düşer. Şirketlerin satışları enflasyon ve faizlerin düşük olduğu dönemlerden çok daha düşük olur. Lakin maliyetler ise çok yükselmiştir. Maliyetler bire bir fiyata yansıtılamaz. O zaman da kar düşer. 

Dediğim gibi eğer dün yapılan hatanın benzerlerini yapmaya kalkarsak, o zaman riskli bir sürecin ilk safhalarındayız demektir. Yani düşüşler bir süre daha sürebilir. Kısacası zorlama ile iyimserlik olmaz. Olası riskleri objektif olarak dikkate almak gerekir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_