Soru - Cevap (Nakit pozisyonu)

  •  A 
İS*** ÇI*** 16.09.2021 06:36
Konu / Hisse Kodu: Nakit pozisyonu
Gününüz aydınlık olsun. Nakit oran tavsiyeniz %50 olarak devam ediyor mu? Düşüşlerde hisse oranımızı arttıralım mı? Teşekkürler.
Cevap 16.09.2021 09:06

Günaydın. Çok teşekkürler. 

Bence bir süre böyle devam etmek, ara ara hisse bazlı oranı yükseltip, gerçekleşme sonrasında yeniden nakit oranını korumak doğru olur. Çünkü önümüzde bir FED belirsizliği ve riski var. Gelişmiş ülke borsaları tarihi zirveleri gördüler ve bu seviyelere yine de çok yakındalar. Gelişmiş borsalarda benim de beklediğim %5 - %10 arası hatta, %15'e bile gidebilecek bir realizasyon halinde, bu durum  bizim gibi gelişmekte olan ülke borsalarını da etkiler. Eğer ülkemizin o anki siyasi ve ekonomik ortamı iyi ise, bu etki sınırlı olur ve pozitif ayrışılabilir. Ama tam o sıra bir de erken seçim, iç siyasi kavga ki bizde eksik olmaz, olası bir hatalı TCMB kararı ki, son dönem doğrusunu görmek zor oluyor, kamunun savurganlığının da çok olduğu bir zamana denk gelirsek olumsuz etki riski yüksek olur. 

Benzer riskleri çoğaltabiliriz. O nedenle nakit oranını dediğim şekilde korumak bence tedbirli davranış olur. Arada özellikle formasyon uyarıları yaptıklarımda ara ara hisse arttırımı yapmak yeterli olur.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_