Soru - Cevap (Çekidek Eflasyon)

  •  A 
SA*** KU*** SA*** 08.09.2021 12:58
Konu / Hisse Kodu: Çekidek Eflasyon
Aydın Bey; Merhaba

TCMB'nın Çekidek Eflasyonunu Baz alacağı açıklaması ile Dolar yükselişe geçti.
Bunun tam olarak anlamı ve Borsaya etkisi nasıl olur?

Teşekkürler.
Syg.
Cevap 08.09.2021 13:29

Korktuğumuz şey bu işte. Çekirdek enflasyon % 16.76

TCMB zorlama faiz indirmenin yollarını arıyor. TÜFE %19.25 iken, çekirdek enflasyonu baz alarak % 19 olan politika faizlerinde indirim yapacak beklentisi dolarda yükselişle karşılanmış durumda. 

Doğru bir karar değil. Çünkü olası faiz indirimi oranı kurları yukarı çekince, bu da maliyet enflasyonu yaratıyor. Bu yüzden biraz daha bekleyip, TÜFE'de düşüş başladığını görüp faiz indirse bu daha doğru olur. Muhtemelen Ağustos ya da Eylül ayı zaten zirve olacaktır. Sonrasında enflasyonda net düşüş görüldüğünde faiz indirimleri kurlarda riskli tepkiler yaratmazdı.

Şimdi TCMB PPK toplantısında açıklayacağı faiz tedirginliği oluştu. Neden bunları sanki ilk kez yaşıyor gibi, deneme yanılma yöntemiyle yapıyoruz anlamıyorum. Yıllardır benzer kararların sonuçları bizi buraya getirdi. Bundan bir ders almamak gerçekten üzücü. 

Neyse, yine de çok aşırı kur tepkileri beklemiyorum. Böyle davranırsa yükselip yine düşüşe geçer. Ama enflasyon düştükten sonra faiz indirimine başlasaydı, o zaman kurlarda bu yükseliş olmadan 8.28 altına indiğini görebilirdik. Bu durumda ithal girdi fiyatlarında maliyet düşüşleri de enflasyondaki düşmeyi destekleyecekti.

Yapacak bir şey yok izleyeceğiz. Bu düşüşleri alım fırsatı olarak kullanacağız. Kurda kontrol kaçacağını düşünmüyorum. Tabii abartı bir faiz indirimi yapılmazsa. Hatta PPK pas geçerse kurlarda aynı hızla düşüş yaşanır. Olması gereken ise sembolik de olsa 50 baz puanlık bir artış yapması olurdu. O zaman kurlardaki düşüş daha da hızlı olurdu. Sonrasında da enflasyonda düşüş başlayınca, arka arkaya faiz indirimleri ile zaten istediklerini yapar, ama bu esnada piyasaları tedirgin etmemiş olurlardı.

BIST için 1444-1432-1426-1419-1409 sıralı destekleri var. Her birinden dönüş yaşanabilir. Çok tedirgin değilim açıkçası.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_