Soru - Cevap (tek bir hissenin küçük oyuncusu olmak)

  •  A 
AL*** Rİ*** OR*** 05.09.2021 14:58
Konu / Hisse Kodu: tek bir hissenin küçük oyuncusu olmak
Aydın bey merhaba;
borsada büyüyen şirketler uzun vadede her zaman kazandırıyor, ama sadece alıp beklemek bizim borsamızda çoğumuzun kaldırabileceği bir şey değil.inandığımız tek bir hissede alış satış yaparak lot miktarımızı arttırmak için nasıl bir yol izlemeli ? tek o hisse ile ilgileneceğimizden belli bir zaman sonra hareketlerini tahmin edebilme gibi bir beceri kazanılabilirmi. satış yapılırken taşınan hisse miktarında belli bir oranın altına düşmemek
adına nasıl hareket edilebilir.tşkr
Cevap 05.09.2021 15:37

Evet doğru bir mantık ve yatırım yöntemidir bu. Bunun için hissede tekniklerine göre alım-satım yapmanız gerekir. Dirençlere gelince satıp, sonra düşerse desteklerden adetleri arttırarak alınır. Yok eğer direnç kırılır ve kırılırsa daha yukarıda hedefler varsa, o zaman gerekirse sattığınız seviyenin de üstünden geri almak gerekir.

Ama destek-direnç tablosunda bazen üst teknik hedefler görülmez. Böyle durumlarda siz dirençten sattınız ama hisse yükseliyorsa, geri çekilip beklemek gerekir. Hisse yeniden teknik uygun olunca o zaman yeni pozisyon açılır. Bu hareketleri hissenin büyüme beklentisi bitene dek yaparsanız, elinizdeki hisse adeti ilk andakine göre çok daha fazla artmış olur. Aynı şekilde verdiği tüm temettülerle de aynı hissenin alınması gerekir.

Yalnız dediğim gibi, zaman zaman eldeki hisse geçici kaçar ve adet bazen azalır. Bunu da göze almak gerekir. Aynı şekilde bazen ise, hisse ile ilgili değil ama piyasaları bozacak önemli riskler varsa, o zaman da eldekiler satılır, risklerin gerçekleşmesi halinde yaşanan düşüşlerde güçlü görülen desteklerden gerin alınır.

Adı çok geçen öngörü hisselerimizin adı ile tablolarda filtre yapın, o şekilde inceleyin. En eski tarihten itibaren ilgili hisseyi alıp sattığınızı düşünerek incelerseniz dediğiniz şekilde adetlerin ve toplam yatırım değerinizin daha çok olduğunu görürsünüz.

Ama bazı hisseler ise, alttan almak için sattıktan sonra çok fazla yükselir ve geri gelmezler. O zaman mecburen başka hisselere dönmek zorunda kalacağınızı da bilmek lazım. 

Diğer bir husus; düşündüğünüz hissede bir zaman gelir işler tersine dönemeye başlar. Sektör ya da hissede olumsuz bir sürece girilir. Bunu gördüğünüz takdirde ilgili hisseyi terk etmeyi bilmek gerekir. BIST'de Uzel Makina diye çok iyi bir şirket vardı. Traktör ve tarım makineleri üretiyorlardı. Baba ölünce, varisler birbirine girdi ve maalesef şirketi batırdılar. Hatta fabrikadaki ekipmanlar bile sahipsiz kalınca talan edildi. Benzer durumları görünce, elinizdeki hisseyi terk etmeyi de bilmelisiniz.

Umarım yeterince izah edebilmişimdir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_