Soru - Cevap (kaçıp 2 hafta beklemek)

  •  A 
KÖ*** KA*** 27.07.2021 09:46
Konu / Hisse Kodu: kaçıp 2 hafta beklemek
Hocam, gergin gelişmeler, bir türlü düzelmeyen piyasalar, yeni olumsuz gelişmelere gebe piyasalar, çıkamayan borsa derken düşüş kafamda ağır basıyor. portföyü boşaltıp 2 hafta beklemek sizce doğru bir hareket olur mu? kabul edilebilir bir zararla çıkmak yani. genelde gudubetlik vardır bende ben böyle yaparım 2 hafta çıkar borsa :-)
Cevap 27.07.2021 10:22

:) günaydın.

Endeks olarak ben de olası bir düşüşten çekindiğimi uzun süredir yazıyorum bildiğiniz gibi. Detayları sizin de saydığınız gibi malum. Buna bugün yazımda belirttiklerimi de ekleyebilirsiniz. Ama hisse bazlı iyi bilanço getirecek şirketlerde ayrışmalar olabilir. O nedenle elinizdeki hisseler bu kararınız için önemli olur. Beklentisi yüksek hisselerde bunu yaparsanız, sattım yükseldi serzenişinizi duyabiliriz. Yani hisselere göre düşünmek lazım.

Endeks olarak da çok düşük fiyatlanıyoruz. Bu net. Ama dış ilişkilerdeki kötü tablo ve içeride ekonomide yetersiz programlar maalesef düşük fiyatlanmaya neden oluyor. Ama özellikle ABD ile ilişkilerde düzelme yaşanacak olursa, bir anda bu tablo olumlu yönde düzelir. Lakin ben mevcut tabloyu, ABD ve AB'nin bizi uzaktan izleyerek, iç siyasi gidişi bekleyecekleri şeklinde değerlendiriyorum. Piyasalar için stres yaşamam da bundan kaynaklanıyor.

FED politika değiştirse, dünya borsalarında kar satışları tetiklense, bu ortama rağmen bile ABD ilişkilerinde pozitif bir gelişme olursa, dünyaya rağmen pozitif ayrışabiliriz. Ama, FED politikalarında olası geri dönüş başladığı zaman, dış ilişkilerdeki tablo bu şekilde olursa, o zaman BIST üzerindeki baskılar daha da artmaya devam eder.

Kısacası sorun güven problemi. Bunu çözmek ise iktidara kalıyor. Yöntemleri var. Çok kez yazdım. Kamuda tasarrufa yönelmek. Cari açıkta sınırlamaya gidecek hedef koymak. Bütçede faiz dışı fazla hedefi koymak, özellikle kamu bankalarını gayrimenkul fonlamalarında kullanmaktan vaz geçmek ekonomik olarak yapılabilecek hamlelerdir. Maalesef bunların tam tersinin yapıldığını görüyoruz. Dış ilişkilerdeki durum da malum. Ülkemizi sığınmacıların durağı ülke yaptık. Sınır bile olmadığımız Afgan sığınmacılar da ülkemize yöneldi. Bunun yaratabileceği ekonomik-siyasi riskler bile görülemiyor.

Şimdi bu ortamda bizlerin sağlıklı düşünebilmesi görüyorsunuz ki çok zor. Bu nedenle bir kaç aydır strateji belirlemede çok zorlanıyorum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_