Soru - Cevap (Asels Hisse)

  •  A 
SE*** YA*** 24.06.2021 07:31
Konu / Hisse Kodu: Asels Hisse
Aydin Bey Merhaba
Sadece Haziran ayinin ilk 22 gununde 134.5 Milyon Euro, 52 Milyon Usd ve 2.1 Milyar TL lik sozlesme imzalandi. Gecen yilki 6 aylik yarim milyarda dolarlik bakiye siparisini henuz 2.ceyrek bitmeden yakalamis durumda. Soruma gelince cok uzun zamandir yabanci pozisyonunda da buyuk degisiklik olmamasina ragmen sirket neden gercek ederini fiyatlayamiyor. Bizim gozumuzden kacan veya hikayesini cozemedigimiz ne var diye surekli dusunuyorum. Sizin yorumunuzu alabilirmiyim.
Cevap 24.06.2021 08:30

Günaydın.

Sadece o değil ki, çok sayıda bilançosu iyi şirket için durum aynı. Maalesef yabancının iyice azaldığı ortamda, halka arzlar aynı şekilde sürdüğü için mevcut kaynaklar hisseleri yüksek tutmaya yetmiyor. Bu nedenle biraz fiyatı yükseleni dirençlerde satıp, alttan alarak para kazanmak amaç oluyor. Daha yukarı taşımaya kalkarlarsa, siz ve elinde benzer şekilde taşıyanlar satışa geçerler. Sizlere fırsat vermeden maliyetlerinizin altında bu işlemleri yapınca sizler seyirci, onlar oyuncu oluyor maalesef.

Yabancı fon girişleri başlamadan top yekün hisselerin yükselişe geçmesi yaz sonuna kadar biraz zor gibi geliyor bana. Ancak kendi özelinde bazı hisselerde bunlar olacaktır. Hisse ne kadar çok tabana yayıldı ise yükselmesi zor, ne kadar dar sayıda kişi ya da fonda ise yükselmesi daha kolay olur. Bazı hisselerin yüksek seyretmesine çok kanmayın. Onlarda da hisseleri satacakları alıcı bulduklarında verecekler ve sonra bu hisselerde de düşüşler olacaktır.

Önemli olan elinizdeki hissenin asels gibi ederinin yüksek olduğunu bilmektir. Bu durumda maliyetli yakalanmış olsanız da, sonrasında fiyatını bulacaktır. Ama bir de zaten manipülatif fiyatlanmış olanlar var. Onlarda bedellilerle daha da para çekiliyor. Sonrasında hisseler çok uzun süre gördükleri değerlerin altında kalacaklar. İşte bu hisselerde yakalanmak sıkıntı. Şükür biz hisse seçiminde, bilanço ve şirketin büyümesini de dikkate aldığımız için, nadir sayıda riskli yakalandığımız hisse olur.

Asels gayet iyi bir şirkettir. Devamlı büyüyecek bir sektörde yer alan en büyük şirkettir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_