Soru - Cevap (Klgyo)

  •  A 
NU*** ÇA*** 18.06.2021 09:06
Konu / Hisse Kodu: Klgyo
Günaydın hocam 26 haziran kanal İstanbul temel atma töreni var önümüzdeki aylarda da faiz indirimi var klgyo da üzün zamandır düşüyor bu fiyatlardan önceki aldığım lot miktarının 3 katını alsam maliyetim 1.90 Lara kadar düşüyor beklesem mi maliyetmi düsürsem kararsız kaldım Siz olsanız nasıl bir yol izlersiniz.tesekkürler.
Cevap 18.06.2021 10:45

Kanal istanbul temel atma töreni klgyo ile ilgili bir durum yaratırsa kısa vadede anlamı olur. Böyle bir durum var mı bilmiyorum. 

Faiz indirimi kesin mi bu bana göre net değil. Kısmi faiz indirimi mümkün tabi ama yaklaşan FED faiz artışı sürecinde yanlışları yapmaya devam edersek çok daha büyük risklerle yüzyüze gelebiliriz. 

Ben her zaman söylüyorum, maliyet düşürmek için yapılan ek alımlar için esas olan nedir? Son yapılan ek alımdan para kazanmak ve böylece önceki alımın zararını karşılamaktır öyle değil mi? Peki o zaman esas olan aynı hisseyi almak değil, son yapılan ek alımdan para kazanmaksa, hangi hisse olursa olsun alınabilir demekki. Bu nedenle ben faiz ve kurlarda kontrol kaçacak olursa riski yüzünden gayrimenkul şirketlerinden ziyade karı yüksek olan ve yine artması beklenen, ihracatı iyi olduğu için olası risklerin şirkete yarayacağı hisseleri tercih etmeyi doğru bulurum.

Misal açık öngörülere bile bakınca, öngörü fiyatlarına göre benzer, hatta daha bile fazla düşmüş bilançoları çok daha iyi olan farklı şirketler de var. Ben onlardan birini ya da bir kaçını ek alımda tercih ederdim. Böylece riski tek hisse üstünde toplamamış olurdum. 

Sonuçta ek alım yaptıklarımdan elde edeceğim olası kazanç, elimde maliyetli duran hissedeki zarardan daha yüksek olursa amacıma ulaşmış olmayacak mıyım. Olacağım. 

Bu benim görüşüm, Karar sizin tabii.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_