Soru - Cevap (Selam)

  •  A 
ZA*** TE*** 15.06.2021 23:53
Konu / Hisse Kodu: Selam
Aydın bey selamlar,
Yine çalışıyorsunuz gördüğüm kadarıyla, kolay gelsin.
Selam verdik borçlu çıktık demezsiniz inşallah, bir soru sormak istiyorum.
Bazı kitaplarda alçalan trend çizgisi altında bir enstrüman alınmaması gerektiği yazıyor, oysa sizin trend çizgisi altında da önerileriniz oluyor ve bu önerilerde de gayet başarılı sonuçlar alıyorsunuz. Bu konudaki düşüncenizi paylaşabilir misiniz. Kişisel gelişimimize katkı yapması bakımından.
Şimdiden teşekkür eder iyi geceler dilerim.
Cevap 16.06.2021 00:26

Genelde denen doğrudur. Sadece bizdeki borsa derinliği tam olmayan, neredeyse her hissenin oyuncuları olan bir borsadır. Dikkat ederseniz gerçeklemeyen öngörülerimin çoğunda destekler kırıldığı diye kapattıktan sonra, öngörü fiyatı görülür. Yani beni bile silkelemiş oluyorlar. 

Bu nedenle ben tekniği bilanço ile birlikte harmanlayıp kullanıyorum. Bu nedenle başarı oranı yüksek oluyor. Ama maalesef şu sıra elde olmayan ekstra sorunlardan olumsuz etkilenen bir süreçteyiz. Pandemi öncesinden beri dış ilişkilerimizin mevcut durumu ve defalarca dikkat çektiğim daha bir çok iç-dış aksayan sorunlarımız nedeniyle yabancılar uzun süredir ülkeden çıkıyordu. Tam Naci Ağbal ile bu gidişi düzeltirken, bir anda herşeyi ters yüz ettik yine. Bu nedenle yabancılar yeniden satışa geçtiler.

Yabancının olmadığı ortamda bir de çok sayıda yeni halka arz yapılınca, mevcut borsa paraları iyice dağılmış oldu. Bu nedenle hisselerin oyuncuları tarz değiştirdiler. Alınan hisselerde satışa geçiyorlar. Önceden teknik desteklere gelince yukarı dönen hisseler, şimdi desteklerde diye alım gelince yeni satışlar geliyor. 

Maalesef şu sıra böyle sıkıntılı bir dönemdeyiz. O yüzden uzun süredir izlemede kalmakla yetinmek isteiyorum. Çünkü destek diye nerede alım öngörüsü versem alıcıyı görünce hemen satışlarla hisseleri düşürüyorlar.

Eğer sadece tekniklere göre işlem yapan bir trader iseniz, o zaman trendler kırılınca almaktan ziyade elinizdekileri de satmak teknik olarak doğru olur. Ama yatırımcı iseniz, o zaman zaman zaman böyle durumlara yakalanıp maliyetli beklemeyi göze almanız gerekir. Çünkü trend kırıldığı diye elinizdekileri zararına satmak da ayrı bir risktir. Her seferinde bu tarz satışlarla uğranılan zarar, ana sermayeyi devamlı eritir. Yeni alacağınız hissede de benzer durum olursa zarar daha da büyür.

Bu nedenle ben yatırımcı tarzını tercih eden bir yapıya sahibim. Çok belirsizlik ve risk içeren bir ortamda olduğumuz için de, ters yaklanırsak diye en az % 50 nakit durulması uyarıları yapıyorum. Umarım yeterince detaylı anlatabilmiş ve bunun yanında yine de dikkat edilmesi gereken detayların uyarılarını da izah edebilmişimdir?

Bugece biraz erken yatmak istiyorum. İyi geceler


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_