Soru - Cevap (YATAŞ)

  •  A 
SE*** GÜ*** 11.06.2021 12:55
Konu / Hisse Kodu: YATAŞ
Aydın Bey Merhaba,

Yataş konusunda nasıl bir pozisyon almak mantıklı olur sizce sürekli düşüşte. Daha önceki soruda nedenlerini açıklamışsınız zarar %27 civarı, aldığım kadar daha lot alıp ortalama düşürmek mi gerçi siz pek bunu tavsiye etmiyorsunuz yoksa bu şekilde beklesem mi doğru karar vermiş olurum.
İyi günler dilerim.
Cevap 11.06.2021 13:52

Bu soru çok zor bir soru. Ben genelde bu şekilde düşenlerde alttan alımlarla maliyet düşürmeyi daha riskli bulduğum için pek tercih etmiyorum. Bu sefer daha da fazla bir parayı bağlamış oluyorsunuz. 

Yabancı satışı hala sürüyor bugün. Stoshastic seviyesi aşırı satım yerinde olduğu için ve bilanço olarak da kötü görmediğimden böyle bir zararla kapatmak da istemiyorum. Ama yabancı satmaya devam edecekse elinde ne kadarını vereceğini bilemediğimiz çok ciddi hisse daha var.

Bu durumlarda biliyorsunuz destek-direnç paylaşımlarına çok dikkat edilmesini söylüyorum. Şu şekilde, kırıldığı zaman bir alttaki destek ciddi bir tutarda altta ise, o zaman alttan yerine koymak için vermek olabilir. Ama bunu ne kadar yukarıda yaparsanız o kadar riskiniz az olur. Çünkü düşüş arttıkça, verdiğiniz yerde tepki gelirse, bu takdirde yukarıda direnç kırması halinde bu sefer de maliyetinizi daha da arttırıp yerine koymak gerekir.

Sorun çok sık destekler olmasında. Bu kadar sık olmasa, bir yeri kırdığı zaman verip geri çekilmek çok daha kolay olurdu. Öngörüyü kapatıp geçsem mi diye bakıyorum. Ama beklentilerimde değişiklik yok. Ben de açmazda kaldım. Yabancı satışı maalesef sorun.

Benzer şekilde beklentisi yüksek olan ama aynı şekilde düşmüş farklı bir hissede ek alım yapmak riskin dağıtılması açısından daha doğru olur bana göre. Karar sizin tabii.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_