Soru - Cevap (ISMEN VE GENEL ANLAMDA :))

  •  A 
HÜ*** .*** 02.06.2021 13:08
Konu / Hisse Kodu: ISMEN VE GENEL ANLAMDA :)
Merhaba Hocam,
Az önceki soruma verdiğiniz cevapta " İsmen filtresi yaparsanız çok güzel getirilerle geliyoruz nazar değmesin:)" demişsiniz. Temettü verimliliği yüksek, satışlarını/karını her dönem artıran ISMEN ilk olarak bu sene portfoyunuze girdi. ISYAT ve AKRGT gibi güzel şirketlerde 2010-2011 dan beri öngörünüz yoktu, 2021 de nihayet öngörü vermeye başladınız :) Özellikle iş bankası iştirakleri candır diyorum, borsa diplerden yükselirken bist30 gibi ağır kalmıyolar direk zıpkın oluyolar :)
Cevap 02.06.2021 13:58

İsmen'de nihayet öngörü vermem konusuna gelince; 

Tüm bölünme ve temettüler dahil ismen 2007'de 0.35 civarında iken, on yıl sonra 2017'de 0.90 olmuş. İki yıl sonra 2019 Nisan'da 2.00 TL olmuş. Ondan sonra asıl yükselişe başlamış. Yani iki yıl öncesine kadar aslında son bir yıldaki yükselişi yaşamamış.

Benzer durum üç aşağı beş yukarı ısyat ve akgrt için de aynı. Benim bu hisselerden uzak durmam bu nedenleymiş yani:). Ayrıca çok uzun yıllar işlem hacimleri de çok azmış. Son dönem halka arzlar patlayınca en büyük aracı kurum olarak pastadan aldığı pay arttığı için bu karlar.  Yani tam dediğiniz gibi zıpkın değillermiş. Yılların birikimi sonrasında silkelenmişler. 

Tabii ben de bu şekilde çok uzun süre yatayda kalan ve hacmi düşük hisselerin hareketlenmelerini hemen yakalayamayabiliyorum. Çünkü tüm hisseleri grafiklerini taradığım listeye alamıyorum. Yoksa istikrarsız olan çok hisse gereğinden fazla zamanımı alabiliyor. Ama mesela son dönem çok iyi şirketler de arz oldu. Onları çok daha kısa süre içinde takibe başlamam  gerekiyor görüşündeyim. 

Artık elimden geldiği kadar. Keşke hepsini bire bir anında görebilsem. Ama bu çok zor. Paylaşımlarıma bakın gece 02:00. Yani mecburen bu elemeleri yapmak durumundayım. Şimdi de listeye yenileri girdikçe, belki de bazılarına daha az bakıyor olacağım.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_