Soru - Cevap (Hisse senedi)

  •  A 
RA*** 28.05.2021 13:19
Konu / Hisse Kodu: Hisse senedi
Akbank üzerinden hisse senedi alıp satmayı düşünüyorum. Aldığım bir hisse senedini en kısa sürede ne zaman satabilirim? Mesela aldığım hisse senedi 5 saat içerisinde makül ölçüde kazanç sağlamamı sağlarsa o hisse senedini satıp kazancı alabilir miyim? Yoksa aldığım hisse senedinin kazanç yada zarar etmesi için belirli bir iş günü orada durmasını lazım?
Cevap 28.05.2021 14:37

Aldığınız anda hemen satabilirsiniz. Alım satım için bir sınır yoktur. Lakin bazı hisselerde SPK manipülatif hareketi engellemek için brüt takas uygulamasına gider. Brüt takas uygulanan hisseleri ancak aldıktan bir gün sonra satabilirsiniz. 

Bir de yine benzer sebeplerle farklı pazarlarda işlem gören hisseler var. Normal hisseler gibi devamlı alım satım yapılmaz. Onları da günde sanırım belirlenmiş saattlerde o da beş kez diye aklımda, oluşan tek uzlaşma fiyatı ile satabilirsiniz. Aradaki sürelerde ise sadece işlem girişi yapabilirsiniz. İşlemler belli saatlerde gerçekleşir.

Lakin sorunuz akbank ise, dediğim gibi, aldığınız saniye itibarıyla kar zarar bakmadan satmak sizin tasarrufunuzdaki bir karardır.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_