Soru - Cevap (Hisse Senetlerinde Zaman Aşımı)

  •  A 
AZ*** UR*** 18.05.2021 12:16
Konu / Hisse Kodu: Hisse Senetlerinde Zaman Aşımı
Merhebalar, 91 senesinde alınan fiziki hisseler zaman aşımına uğrarmı, uğrarsa yatırımımızı nasıl geri nasıl alabiliriz. Bunun bir yolu varmıdır. Tşk.
Cevap 18.05.2021 12:34

31/12/2012 tarihinde kaydi sisteme geçildi. Sorun burada! Yoksa zaman aşımı mülkiyet ile olmaz. Ama rüçhan haklarında olabilir.

Bu uygulama ile senetlerini kaydileştirmeyenlerin hisselerindeki haklarının düşeceği ve ana şirkete geçeceği ilan edilmişti. Tamamen hukuksuz bir uygulama yani.

Sonra buna hukuki yollarla itirazlar yapıldı. Son durum; Ankara'da yatırımcı tazmin merkezi kuruldu bu konu ile ilgili.

Siz elinizdeki hisse yaşayan bir şirkete aitse, ve küsürat değil de bir anlam ifade eden tutarsa(yoksa uğraşmaya değmiyor) şirkete hisselerinizle gidiyorsunuz. Size geçen süre içinde bedelsiz, temettü vs. varsa bunu hesaplayıp bir değer tespiti yapan yazı veriyorlar. Bu yazı ile Ankara'daki yatırımcı tazmin merkezine gidiyorsunuz. Onlar da yazlı değeri sizin hesabınıza belli bir sürede yatırıyorlarmış.

Ama şirketin yaptığı değer tespitlerinde çok ciddi haksız hesaplamalar olduğu şikayetleri var. Şirket son fiyata göre değil de, eski bir tarihi baz aldığı bir hesaplama yapıyor diyenler var. Ben başıma gelmediği için detayı tam bilmiyorum.

Kısacası ilgili şirkete gidip önce bir durum tespiti, hesaplama yaptırmanız gerekiyor. Hamiline hisseler elde olduğu müddetçe mülkiyet hakkı sürer. Sadece arada gerçekleşmiş bedelli sermaye hakları süreler kaçırıldığı için yanmış olur. Tabi bu çok önemli zararlardır. Umarım öyle durumlar yoktur.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_