Soru - Cevap (altın ons ve gr)

  •  A 
FA*** KÜ*** 10.05.2021 17:00
Konu / Hisse Kodu: altın ons ve gr
ABD tarım dışı verisi, enflasyon hedefleri ve FED'in ısrarla faiz artırmayacağına yönelik söylemleri(siz bu yıl değişeceğini yazdınız) sebebiyle altın ons/usd fiyatında bu yıl 2000'leri görme şansımız var mı?5 ay önceki yazınızda 2000 üzeri hedeflemiştiniz, gelişen olaylarla öngörünüzü koruyor musunuz?Ons/usd düşen kanalın yukarı kırması,TCMB tutumuyla yükselen USD/TL'yi de baz alırsak gr altın için artık tekrar bir yükseliş öngörür müsünüz?KOZA'ları da bu bağlamda yorumlar mısınız?İyi bayramlar
Cevap 10.05.2021 17:21

FED başkanının 2023'e kadar düşük faiz sürecek sözüne inanabilsem, ons 2.000 Dolar üstünü görür diyebilirim yine. Ama artık ABD aşılamaları çok hızlandırdı. Bu nedenle yakında hayat normalleşmeye başlayınca talep enflasyonu büyümenin iyice artmasına neden olacaktır diye düşünüyorum. Bunun da yılın son çeyreğinde netleşmesini bekliyorum. Yani düşüncem doğru ise, son çeyrekte bu durumu göreceğiz.

Mortgage krizi esnasında da faiz artışı yapmayacağız derken bir anda faizler artmaya başlamıştı. Eğer büyümeler hızlanır ve J.Powell'ın dediği gibi sonra yeniden düşmezse, enflasyon da artacaktır. Bu durumda tahvil faizleri % 2'leri geçmeye kalkacaktır. Öyle olunca % 2,5-%3 arasında belki izlemede kalabilirler ama, daha üstüne seyirci kalmazlar diye düşünüyorum.

İşte bu yüzden de ons için 2.000-2.100$ üstü beklentim şu an için yok. Tüm emtilarda ciddi yükseliş var. Ama bakır, petrol, nikel gibi diğerleri sanayi büyümesini destekleyen emtialar. Ons ise daha ziyade güvenli liman alanı olarak görülüyor. İşte bu nedenle daralan ekonomilerde paralar değer kaybediyor diye ons altına talep artıyor. Ekonomileri toparlamak ve yeniden canlandırmak için likidiye bolluğu yaşatılıyor. Öyle olunca bu likiditenin bir kısmı da ons altına gidiyor. Ama ekonomiler büyümeye başlayınca, bu takdirde faizler artmaya başlar. O zaman da gelişmekte olan ülkeler ve ons altında park eden para yeniden ABD'ye yönelmeye başlar.

Ama gram altın ise başka! O, hem ons, hem de Dolar kuruna göre fiyatlanıyor. Yani ons 1.864$ - 1.875 $ seviyesini geçmeyip düşüşe geçse, ama bu esnada ise Dolar kuru 9.50 olsa, ons yükselmiyor, hatta düşüyorken bile gram altın fiyatı artabilir. Maalesef TCMB politkasındaki olası endişeler ve rezerv sıkıntıları nedeniyle kurlarda dikkat çektiğim yükseliş yaşanabilir. Eğer bu olursa, o zaman Dolar/TL artışı nedeniyle gram altın yükselebilir. ABD ile ilişkilerde yeniden düzelme olmazsa, ben Dolar'daki bu riski yüksek görüyorum.

Kozaların bilançolarını da düşünürsek, pozitif ivme göstermesini beklerim. Ama onlar için de farklı bir diğer kriter var! O da İpek Grubu ile süren mahkemenin sonucu. Eğer FETÖ kapsamında kayyum atanan grup, hazinenin eline geçer ve mahkeme de kamılaştırmayı onaylarsa, o zaman şirketlerin yeniden özelleştirilmesi gündeme gelir. Bu durum o tarihte fiyat haraketlerine neden olabilir.

Size de iyi bayramlar.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_