Soru - Cevap (Blokaj)

  •  A 
AH*** AT*** 02.05.2021 10:22
Konu / Hisse Kodu: Blokaj
Kendi Hisselerinizin Açığa satışa konu edilmesinin önüne geçilmesi için yapılan bir talep diye biliyorum kuruma bunu bildiriyorsunuz . Burada asıl mevzu her hisse açığa satılabiliyor mu ? Hangileri buna konu ediliyor listesinin aracı kurum , yatırım firmaları , spk , bist tarafından bi duyurusu listesi vardır bunu öğrenip belkide hisse seçimi yapmak gerekiyor belkide zira bazı kağıtlar aşırı riskli .
Cevap 02.05.2021 19:29

1- Anladım şimdi. Her hisse açığa satılamıyor. Pazarlara göre bu izinlerler var. İnternette açığa satılabilen hisseler yazarsanız sanırım çıkacaktır. Kısacası her hisse açığa satılamıyor.

2- Kredi kullanmıyorsanız zaten hisseleriniz kullanılamaz. Eğer siz hisselerinizin açığa satışta kullanılmasını istiyorsanız o zaman kullanılabilirler. Bunun karşılığında da size ödünç verme, kira bedeli ödeniyor. Ama siz bunları istemiyorsanız zaten kimse hisselerinize dokunamaz. 

Ama buna rağmen, benim içim rahat etsin diyenler tüm kurumlardaki tüm hesaplarındaki hisselerini bloke edebilirler. O zaman hisseleriniz ikinci bir emniyet altına alınmış olur. Bunun için saklama merkezinin mobil uygulaması ve telefon tuşları ile bu işlemi yapabiliyorsunuz. Uygulama başlatıldığı zaman sanırım 20 sene öncesinde başlayan bu uygulamayı hiç kullanma gereği hissetmedim. 

Eğer hisselerinizi bloke ediyorsanız, o zaman sattığınız zaman blokajı kaldırmanız gerekir. T+2'de takasının olması için hisselerin blokajı olmaması gerekir.

Yani her hisse açığa satılamıyor ve sizin izniniz ya da kredi kullanımınız yoksa hisselerinizi kimse kullanamıyor. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_