Soru - Cevap (TCMB Toplantı)

  •  A 
BÜ*** BÜ*** 14.04.2021 10:02
Konu / Hisse Kodu: TCMB Toplantı
Aydın Bey Merhaba,
Yarınki TCMB toplantısında faizin değişmeyeceğini bekliyorsunuz. Aksi bir durum olur da faiz indirimi gelirse kurların sert tepki vermesi oldukça muhtemel... Peki sizin beklentiniz gerçekleşir de faiz değişmezse kurun tepkisi nasıl olabilir? Geri çekilme nasıl olur, o da sert olabilir mi? Yoksa hiç tepki vermez mi?
Cevap 14.04.2021 11:03

Açıkçası çok sert geri çekilme beklemiyorum. Çünkü gelen TCMB yeni başkanı da, yenilenen alt kadroları da düşük faiz politikasına yatkınlar. Bu nedenle ilk fırsatta faiz indirimine gideceklerdir beklentisi kurların çok fazla düşmesine imkan vermeyecektir görüşündeyim. 

Ayrıca bu sene Mayıs'la birlikte ciddi dış borç ödemeleri başlıyor. Özellikle özel sektörün yüklü ödemeleri var. Hal böyle iken döviz talebi artacaktır. Turizm girdisi geciktikçe bu baskı yaratır. TCMB döviz alımlarına da geçmek zorunda kalabilir. Biliyorsunuz sanırım üç ay önce pas geçilen toplantıda hazır kurlar hazır 7.00 altına inmişken, 100 baz puan faiz artışı yapılsa ve aynı anda da TCMB döviz alımlarına geçse çok doğru bir karar olur diyordum. Bu yapılsaydı hem rezervler artmaya başlardı, hem de alanın TCMB olduğu görülünce sebebi rezerv artışı diye bilineceği için korku yaratmazdı. Şimdi ise rezervlerde düşüş sürerken bir de döviz alım ihaleleri başlarsa, bu durum kurun düşmesini sınırlar.

Ama faiz artışı yapacak olursa, bu durumda geri çekilme daha hızlı olur.

Asıl ABD'den halkbank davası düştü haberi gelse, bu kurlarda geri gelişi daha da hızlandırır diye düşünüyorum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_