Soru - Cevap (Klgyo)

  •  A 
NU*** ÇA*** 09.04.2021 08:50
Konu / Hisse Kodu: Klgyo
Günaydın hocam klgyo da temmuz ayında yapılan işlemlerle ilgili spk 6 kişiye para cezası kesti şimdi hisseye nasıl yansır yansımaz bilmiyorum ama operasyon yapılmış parayı adamlar cebe koymuş spk sen yeni mi gördün bugün bir kez daha ciddi ciddi borsayı bırakmayı düşünmeye başladım yabancı çıkmakta çok haklı bence.
Cevap 09.04.2021 09:28

Yani çok özel bir etkisi olmaz bence. Çünkü temmuzdaki işlemlerle ilgili ceza kesilmiş. Hisse 1.23-1.72 aralığında yapılan işlemleri kapsıyor. SPK bir anda işlemleri yakalayamaz. Mesela bu tarihlerde hisse aslında çok abartışı yükselmemiş bile. Ama yanıltıcı algı yarattıkları için bu cezaları yemişler. Muhtemelen bir yerlerde yalan yanlış haberlere neden olmuş olabilirler. 

Neyse, SPK benzer suç teşkil ettiğini düşündüğü işlemleri incelemeye alır. Kişileri ifadeye çağırır. Dava eder. Taraflar hızlı bir dava süreci yaşarlar. Savunmalar yapılır. Bilirkişi konuya görüş belirtir. Sonra karar çıkar. Yani SPK'dan bir kişi olaya bakıp bu suçtur cezası şudur denmiyor. Suçun tespiti ve cezası için de bir süreç işliyor maalesef.

Yabancı bu nedenlerle çıkmıyor. Onun konusu başka riskler. Az önce de bir soruda buna cevap verdim. Okuyabilirsiniz. Ama şimdi mesela klgyo şu an 5 TL olsaydı yine böyle mi düşünüyor olacaktınız? Kısacası olaylarda yüksek kazanç esnasında da manipülatif işler için aynı şekilde düşünmeniz lazım. Misal halka arzlar para kazanılıyor diye kimsenin sesi çıkmıyor. Ama böyle arz mı olur. Hisse 10 TL çıkıyor sonra 20-30 tavanla % 600 artış yaşıyor. Herkes mutlu. İyi de hisse madem bu kadar değerli neden o zaman 10 TL den arz oluyor ki? Yani halka arz şekilleri de aslında manipülatif algılar yaratmaya sebep olmuyor mu?

Maalesef BIST'de son yıllar çok fazla sıkıntı içeren gelişme var. Misal bazı hisselerin dolaşımdaki adetleri çok düşük olduğu için hisse fiyatlarının % 1000 yükselişlere sahne olması. Bunların çoğu benzer manipülasyonlar içerdiğini biliniz. Sonrasında çoğunda mağduriyetler olacak emin olun. 

Ama yatırımcılar bu hisseleri nasıl kaçırdık, göremediniz, öneremediniz diye hayıflanıyordur eminim. Lakin yaşananlar normal işler değil. Son dönem tüm dünya da benzer durumlar yaşanıyor. ABD'deki reddetçilerin yaptıkları da benzer bir durumdur. Sadece bize has işler değil yani. Olmaması gereken ama maalesef yaşanan  olaylar.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_