Soru - Cevap (tkfen)

  •  A 
SE*** KU*** 08.04.2021 11:38
Konu / Hisse Kodu: tkfen
tkfenin sizin için pozitif ve negatif yönleri nelerdir.? bu hissede beklentinizin iyi olduğunu yazmıştınız. bir de magap siz verdiğinizden beri ky çoğaldı :D patron hissesi olunca kızıp götürmüyor sanırım.
Cevap 08.04.2021 13:37

Dünyanın yeniden ciddi bir büyümeye girecek olma beklentisi şirket için yeni iş demek olabilir. Libya'da hükümet kurulması ve ülkenin yeniden petrol satışına başlaması halinde eskiden olan alacaklarının tahsilatı ve yeni iş alma imkanı aratacaktır. Aynı şekilde Karadeniz ve Doğuakdeniz'deki petrol çıkartma faaliyetleri ile ilgili boru hatları vs. çalışmalarda enka ile birlikte ön plana çıkabilirler. 

Ayrıca şirketin 5.8 Milyar TL özkaynaklarının 3.3 Milyar TL civarının nakit ve benzeri varlıklar olması da şirketin güçlü yanları. Ama yeni iş akitlerinin pandemi nedeniyle de takılmış olması negatif yönleri. Ben beklentimi koruyorum.

Megap, dediğiniz doğaldır. Benim de radarımda hiç olmayan bir hisse idi. Bilançolarında pozitif bir gelişme gördüğüm için takibe aldım. Aslında öngörülerimiz de yukarı revizeler olmasa karlarla kapanıyordu. Ama son sipariş bağlantısını görünce beklentilerimi yukarı revize ettim. Fakat ilginçtir böyle bir yeni iş bağlantısına rağmen hissede çok ciddi satışlar geldi iki gündür. Aslında patron sürekli alım açıklıyordu. Bakınca en çok hisse takası olan işyatırım üzerinden alımlar hala devam ediyor. Ama iki kurum aldıklarını nedense geri verdiler.

Şirketin % 62 gibi ciddi bir kısmı halka açıktı. Halka açıklık oranı yüksek olan şirketlerde yeni yatırımcıların artması çok istenmez. Çünkü bu takdirde istedikleri gibi hisse toplayamazlar. O zaman da gelen yatırımcıyı yıldırmak, dökmek için baskı kurulur. Dün ve bugün yaşananları ben sanki böyle bir baskı gibi gördüm. Yoksa sipariş öncesi patron mal toplarken, dün anlaşma sonrası hisseyi düşürücü bir satışın bu denli gelemsinin izahı biraz zor. Ama bunlar birçok hissede yaşanabiliyor. 

Ben kfeın'e dikkat çekmeye başladığımda da ilk anda yükseliş yaşanmış, ama sonra hisse uzun süre baskı altında tutulmuştu. Erbos için de bu yaşandı. Daha birçok örneği var. Sonra öngörüler kapandı. Hisseler ise uçtu. Umarım böyle bir baskıya maruz kalmayız. Ama dediğiniz mümkün. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_