Soru - Cevap (jants)

  •  A 
Bİ*** DÖ*** 30.03.2021 13:52
Konu / Hisse Kodu: jants
Merhabalar hocam,
jants hissesi için bugün saat 12:00'da genel kurul yapıldı, henüz KAP gelmemiş olsa da hisse tavanladı ve %695 bedelsiz sermaye arttırımı onaylanmış diye bilgiler paylaşılıyor. böyle bir oranla bedelsize girmek hisseyi nerelere götürür ?
Cevap 30.03.2021 14:07

Bu sorunun cevabı kolay değil. Çünkü zaten muhtemelen bu nedenle öncesinde yükseliş yaşandıysa, belki de açıklama sonrası beklenti daha yüksekse hisse düşebilir de. Yok eğer beklentiden daha yüksek bir oran çıkarsa o zaman tepki yükselişi devam edebilir. 

Ama aslında bedelsizlerin hisselerin özkaynaklarına çok büyük bir katkıları yoktur. Sadece özkaynaklar içinde değerler yer değiştirir. Ödenmiş sermaye kendi içinde dışarıdan kaynak girmeden yükseltilmiş olur. Bu nedenle aslında bedelli sermaye artışı şirketlerin özkaynaklarına katkı sağlar. Ama nedense, borsamızda ne kadar yüksek oranda bedelsiz sermaye artışı olacaksa, hisseler o denli sert yükselişler yapabiliyorlar. Bunu ben çok sağlıklı bulmuyorum. Çünkü devamında gördükleri yerlere göre çok ciddi geri gelebiliyorlar.

2017'de benzer bir soruya verdiğim cevap aşağıda...

 Yüksek bedelsiz potansiyelli hisselerdeki ana espri, bu bedelsizleri verecek oldukları takdirde hisselerde çok sert ve yüksek oranlı yükselişler yaşanıyor olmasında yatıyor. Ama zamanı net olmayan bir durum. Genelde yıl sonu bilançoları bitince 3.-5. aylar civarı daha çok bu yönde kararlar duyulabiliyor. O nedenle yeni yıl ile birlikte bu tip hisselerde hareketlenmeler olabiliyor. 

Ama yine de bu hisseleri uzun vadeli yatırım hisseleri olarak görmek yanlış olur. Bedelsiz verdiklerinde ilk anda çok hızlı yükseliş gösteriyor olsalar da, daha sonra bu yükselişlerin çoğunu geri verdikleri de görülüyor. O nedenle ara dönem yüksek getirileri olabilir ama sonra geri verilirse ve sizler de bu dönemde satmayı kaçırdı iseniz, uzun vadeli yatırımınızda hiç bir avantajınız olmaz. 

O listeyi sadece eğer verirlerse yüksek bedelsizleri açıkladıklarında geçici bir dönem için de olsa sert yükselebilecek hisseleri bilin diye paylaştım. Ama ilk listedeki gibi açıklamaların olmadığını görüyorsunuz. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_