Soru - Cevap (Rüçhan hakkı satışı unuttum)

  •  A 
HA*** KO*** 11.03.2021 20:47
Konu / Hisse Kodu: Rüçhan hakkı satışı unuttum
Hocam kolay gelsin ve tüm sorulara cevap verişinize hayran olduğumu söylemek isterim.
Bir hisse senedi aldım. Bölündü. Rüçhan bedeli olarak yansıdı. 10 martta süresinin bittiği uyarısını unuttum ben ve ne satın alma nede satma yapmadım. Şimdi tahtamda o olarak görüyorum ve rüöhan bedeli olarak 2.250 tl nin toplam portföyümden düştüğünü gördüm. Bu hata yapmamdan dolayımı oldu telafisi mümkün müdür. Şimdiden teşekkür ederim
Cevap 12.03.2021 00:26

Bedelli sermaye artışı kararı alan şirketler bölününce rüçhan sırası açılır. Hesabınıza da rüçhan payı girer ve rüçhan fiyatı ile görülür. Bedelli sürecinde rüçhan hakkını kullanmak istemeyenler ellerindeki rüçhan hakkını satabilsinler diye rüçhan sırası bir süre açık kalır. Bedelli hakkı dolmadan bir kaç gün önce rüçhan sırası kapanır. Artık ben kullanmak istemiyorum rüçhanımı satacağım deme şansınız ya da tercihiniz kalmaz.

Lakin henüz bedelli kullanım süresi dolmamıştır diye düşünüyorum. İşlem yaptığınız kuruma sorun. Eğer bedelli süresi dolmadıysa, hisseniz bölündükten sonra 1.00 TL nominal değer üzerinde borsada işlem görüyorsa, bedelliye muhakkak katılmanız gerekir. Yoksa bedelli sermaye artışı ornaında paranız buhar olur ve telafisi de yoktur.

Yani siz eğer henüz bedelli süresi dolmadıysa, sadece rüçhanı satıp, bedelliye katılmayacağım deme şansınız kaybetmiş, ama bedelliye katılma hakkınızı hala koruyor olabilirsiniz. Umarım öyledir. Hissenin bilgilerinde de bedelli süresinin son tarihi yazar. Son güne kadar bedelini yatırıp kaybınızı engelleyebilirsiniz.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_