Soru - Cevap (Öngörüler hkda)

  •  A 
EM*** GÜ*** 02.03.2021 10:58
Konu / Hisse Kodu: Öngörüler hkda
Hocam Merhaba,

Öngörülerinizin bazılarını zarar yada başabaş noktasında sabahtan hızlıca kapattınız. Özel bir sebep var mıdır ?
Bloomberg'ta bu sabah imkb 30'da hisselerin dün hızlıca el değiştirmesinden bahsettiler. Geçmişte bu hareket sonrasında ciddi geri çekilmeden örnekler verdiler. Sizin yorumunuz nasıl bu konuyla ilgili ?
Cevap 02.03.2021 17:36

Tursg de zaten açık öngörülerde iyi karlar vardı. Ipek ve Tursg beklentilerden daha düşük kar açıklayınca, riske etmek istemedim. Karları kesinleştirelim, ipek'de de zararı sineye çekelim daha altına düşecek olursa risk artmasın diye öngörüleri kapattım. Nitekim doğru yapmışız.

Beklenti yazımın sonunda yer verdim. Endeksi dün ve bugün yukarı çektiler. Bu hareketi beklemiyordum. Eğer yüksek devam eder ve geri gelmezse sorun olmaz. Ama dönüp yeniden satışa geçerlerse, o zaman hisseleri ellerinde toplu tutarak yukarı çekenler, genele satmış olurlar. Bu takdirde düşüş riski ve süresi artar. Ama şu an hala bırakmadıkları için, belki de satanların hisseleri alınmıştır. Bunu bir-iki gün için de endeksin hareketinin devamından anlayacağız. 1.582 direncini yukarı kırarsa, bu takdirde düşüşteki satışlar ayı tuzağı olacak ve endeks yeni rekorlara gidecek. Ama 1.431 altına inersek, o zaman da son iki gün alanlar boğa tuzağı yapıp mal çıkmış olacaklar.

Hangisi olacak çok geçmeden anlarız.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_