Soru - Cevap (Dolar)

  •  A 
MU*** DO*** 25.02.2021 21:25
Konu / Hisse Kodu: Dolar
Merkez bankası niye doların ateşini söndürmüyor?
Cevap 25.02.2021 22:56

Herşey merkez bankasından beklenmez. Gayet ciddi kararlar aldılar. Ama bakın siyasiler durduk yerde rezerv konusunu gündeme taşıdılar. Buna ne gerek vardı diye yazmıştım. İşte böyle oluyor. Siz bu kadar faiz artışı yaparsanız, sonra da rezervlerde sorun yok, bunu söyleyenler gerçeği söylemiyor derseniz, piyasalarda ne oluyor yoksa yeniden mi eskiye dönüyoruz endişeleri oluşuyor.

Ama geçen hafta faiz toplantısında 100 baz puanlık bir artış yapsa iyi olur ama yapmayacaktır diyordum. Bu nedenle de Dolar 6.89'dan tepki verebilir ama yükseliş tepkisi çok olmaz sonra yeniden döner diye düşünüyorum demiştim. Şu an bu yaşanıyor. 7.43 seviyesi yukarı geçilmemeli. Yoksa can sıkıntımız artar maalesef. 

Piyasaları rahatlamak için doğru olanı kabul etmek bile yeter. Bunu yaparsanız, evet bak durumun farkındalar, gerekeni yaparlar düşüncesi piyasaları sakinleştirir. Ama siz  her şey yolunda, hiç bir sıkıntımız yok derseniz, kafaların yine karışmasına, hane halkının yeniden DTH almanısına neden olur. 

Umarım ülkeyi gereksiz gündemlere sokmayız. Çünkü zaten fazlası ile çözmemiz gereken bir çok iç-dış sorunumuz var. Muhtemelen dolar kuru 7.43 üstüne çıkarsa TCMB'nın yeni bir faiz kararını daha görebiliriz.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_