Soru - Cevap (ENDEKS)

  •  A 
AB*** SE*** KI*** 24.02.2021 23:09
Konu / Hisse Kodu: ENDEKS
Merhaba Aydın Bey,
Evet uzun süredir düşüş riskini ve kademeleri söylüyordunuz. Ona göre pozisyon aldım. 1500 lü seviyelerdeyken dış borsaların pozitif olduğunu görünce PARSN ve DOAS ta maliyet düşürmek istedim. Bu sebepten, daha sonra gelen öngörülere giriş miktarlarımda düşüş oldu. Biraz zaman kaybetmiş olarak görüyorum kendimi. Yoksa, öngörüleriniz dışında alım yapmadığımdan içim ferah. Sadece bu düşüşün dışarda rekorlar kırılırken olması üzdü.
Teşekkür ederim,
Saygılarımla.
Cevap 25.02.2021 00:30

Maalesef sorun da o. Ama hiç bir sebep ya da gerekçe olmasa da, dirençlerde takılan borsalar yeniden güçlenmek için teknik düzeltme yaparlar. Bu normal. Sadece bu sene gelen çok sayıda yeni yatırımcı nedeniyle hisseler tutuluyor. Hatta çoğu hakikaten çok primli fiyatlanıyor. Sonuçta hep alıracak birini bulur ve sattırmadan hisseleri toplarsan neler olduğunu yurt dışında redditçilerde gördünüz. Açığa oynayan sağlam fonları batırdılar. 

Bizde de 7 TL lik şirket, bir yılda 1.000 TL yi geçti. Toplam varlığı 6 milyon tl, öz kaynakları -260.000 TL iken 1 Milyar piyasa değerini geçti. Yok böyle birşey ama yaptırıldı. Şimdi 300 TL. Yani ucuz mu, tam tersi hala çok aşırı değerli bana göre. 

Kit üretiyor diye 2 Tlden 62.00 TL'ye çekilen şirket için de 20'leri geçerken çok primli ne kadar ciro yapacak ki, bu piyasa değerine ulaşacak diyordum. Ama sonra 62.00 TL oldu. Şimdi ise 20.00 TL. Yatırımcı olarak düşünün şimdi. aldığınız hisseler % 5-%10 geri gelince çok zarardayım feryatları geliyor hemen. Bir de bunları alanları düşünün. Paraları 1/3 seviyesine inmiş. 

Bu sene borsalarda benzer çok sayıda yanlış iş var. Önümüzdeki gün, ay ve yıllarda bunun mağdurları da çok olacak. O nedenle hep yükselir, yükselmeli diye borsaya bakmayın. Bazen de düşer. Hatta bazen uzun süre düşer.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_