Soru - Cevap (BIST 24 Subat)

  •  A 
EM*** YA*** 23.02.2021 20:55
Konu / Hisse Kodu: BIST 24 Subat
Merhaba,
BIST 24 subat’ta nasil acilir acaba? Su an acik pozisyonlarimizi kapatmalı miyiz? Bugün BIST’le beraber portföyümüzdeki hisseler de düştü yarın da bunu takip eder mi?

PARSN, MİPAZ, ANHYT
Cevap 23.02.2021 23:06

Peki ben sizlere düzeltme bekliyorum, kar satışları gelebilir derken, nasıl olacağını düşünüyordunuz? Evet bazen eldeki hisseler sabit kalırken, hatta yükselirken bile BIST düşebilir. Ama genel bir BIST düşüşünde genelde hisselerin çoğu buna az ya da çok ayak uydurabilir. Beklentisi çok iyi olsa da arada düşebilirler.

Ama böyle olacak diye, iyi beklentilere sahip olduğumuz tüm hisseler için düşüş hele bir bitsin de sonra öngörü yaparım diyemeyiz. Çünkü belki de iddia ettiğimiz düşüş konusunda yanılıyor olabiliriz. Ya da, bugün petkm'de, pgsus'da olan gibi bazı hisseler ayrışabilirler. Bunlar bizim iyi beklediğimiz hisselerde de olabilir.

Kısacası yarın BIST nasıl açar bilemem. Ama bir süredir yazdığım ve destek-dirençte paylaştığım tekniklerde haklıysam, 1.500 seviyesi aşağıya kırılacak olursa, o zaman çok daha kötü fiyatlar görebiliriz. İşte bu nedenle bu şekilde düzeltme riskini yüksek gördüğümüz dönemlerde, % 50 beğendiğimiz hisseler elimizde olsa da, en azından % 50 civarı da bir nakit bulundurmak doğru ve tedbirli bir karar olur. 

Tabi bunu BIST ya da eldeki hisseler düştükten sonra değil, düşmeden uyarılar gelirken yapmak en doğrusu olurdu.

İlgili hisselerle ilgili beklentilerimi koruyorum. Bu görüşte olmam ya da görüşlerimin doğru çıkması hisselerin arada düşmesine mani olmaz. Umarım BIST iyi açılır. Ya da BIST ne olursa olsun, açık öngörülerim gerçekleşir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_