Soru - Cevap (Sasa)

  •  A 
AD*** ÖZ*** 18.02.2021 12:18
Konu / Hisse Kodu: Sasa
Hocam yaktı bizi sasa dayanacak teminat kalmadı
:(((
Cevap 18.02.2021 12:36

İşte bu nedenle vıop ile borsada açığa satışın çok farklı şeyler olduğunu söyledim. Borsadaki yükseliş açığa satış ile yıllık ödünç faiz oranı üzerinden günlük maliyetlenir. Sorunsuz bekleyebilirsiniz. Hatta daha yüksek seviyelerden de yeni açıklar yapabilirsiniz. Ama vıop da kısa kontrat alırsanız bunun teminat riski sözkonusudur. Vıop açıkçılarını görüp suni bir şekilde de hisseyi taşımayı sürdürüp viop açıkçılarını alıma mecbur bırakabilirler. 

Bunun karşılığı borsadaki açığa satışın ödün maliyeti ile yıllık %3-5 arası bir faizin günlük yansıması iken, viop da ise kaldıraçlı işlemler ve teminat tamamlatma riskleri nedeniyle paranızı bile sıfırlama riski yaratır. O yüzden bu öngörümü viop panelinde değil, al/sat tablosunda paylaştım. Hatta ben dikkat etmemiştim. Sasa BIST 50 içinde değilmiş. O nedenle bu öngörüme uyma şansı da yokmuş. Yani viop'da yapanlar dışında öngörü sadece bir tecrübe olarak kalacaktı. İşlemi viop'ta yapanlar için ise maalesef risk yaratıyor.

Bu nedenle hisse viopları çok risklidir. Endeks için ise manipülatif olarak genel endeksi sürüklemek daha zor olduğu için bu risk endesk kontratlarında daha düşük olur. Ama sasa gibi halka açıklığı % 15 gibi düşük olan hisselerde ise manipülatif fiyatlamalar söz konusu olabiliyor.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_