Soru - Cevap (Uzun vadeli öneriler.)

  •  A 
KE*** ZE*** 15.02.2021 23:56
Konu / Hisse Kodu: Uzun vadeli öneriler.
Aydın bey selamlar,
Ben üniversiteden yeni mezun bir öğrenciyim. 3-5 kazancımla yatırım yapıyorum. Temel yatırım araçlarından az çok anlasamda teknik analiz konusunda bir becerim olduğu söylenemez. Dolayisiyla sizi bir müddet takip ettikten sonra Gold üyelik satın aldım. Al-Sat paylaşımlarınızın başarılı olduğu ortada. Bu konuda da faydanız dokundu çok sağolun. Ancak benim beklentim Uzun Vadeli önerilerinizi tekrardan yayınlamaya başlamanız. Benim gibi küçük yatırımcılara mutlaka faydası olur.
Cevap 16.02.2021 13:15

Uzun vadeli yatırım  hisselerini neden yapmadığımı çok ama çok kez yazdım. Bu bilançolara bakarak sanmayın ki, çok sayıda uzun vadeli öngörü yapabilirim. Tam tersi 3-5 hisse ile sınırlı kalırdım sanırım. Çünkü benim beğendiğim hisseler mevcut ve hatta gelecek bilançolarına göre bile ciddi primli işlem görüyorlar.

Uzun vadeli yatırım hisselerinde paylaşımlar sadece hisse adı yazmakla olmaz. Gerekçesi ile ilgili bilgi ve olası hedef paylaşmak gerekir. Şu an fiyatlar yükseldiği için herkes ille de uzun vade diyor. Ama işler terse dönünce de, bu sefer sizin uzun vadeli listede diye filanca hisseyi aldım çok zarardayım diye dönüşler başlıyor. O zaman uzun vadeli alanları sanmayın ki, uzun süre sessiz durabiliyorlar. Uzun avdeli alındığı halde kısa vadeli tepkileri hemen gelmeye başlıyor.

Ben bu bilançolarla çok az sayıda hisse için daha üstte fiyat beklediğim için, şu anda bu listeyi aktif yapmayı düşünmüyorum.

Sonuçta teknik öngörü listesinden alıp da kar yapmakla, uzun vadeli listeden almak arasında çok fark yok. Kar kardır. Uzun vadeli listede diye düşünce korkmayacak, panik yapmayacak değilsiniz. 

Ama piyasaların normalleştiğini gördüğüm zaman bu paylaşımlarımı yapacağım. Bununla birlikte çok kez aynı geçen haftaki takibimdeki hisseleri yazdığım gibi, hisselerin izimlerini yazıyorum. Bunlar da uzun vadeli takip edilebilirler. Çok öncesinden, hatta pandeminin başından beri koza grubu, çimentolar, teknoloji, yazılım, bilişim, bilgisayar, gsm, demirçelik, otomotiv ve yan sanayi, sigortalar vb.lerini yazıyorum. Bakın şimdi tüm bu hisselerin fiyatlarına. 

Yani aslında istediklerinizi yapıyorum. Ama ille de bir listede yer alsın isteniyor:)


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_