Soru - Cevap (AYEN)

  •  A 
HA*** TO*** 09.02.2021 10:52
Konu / Hisse Kodu: AYEN
Aydın bey merhabalar ;
Ayen Enerjiyi dün 6.94 'ü geçtiğini çanak formasyonu oluştuğunu görünce aldım. Alıncada 7.25 ve 729 arasına kadaemelisatış yazdım Maalesef hisse 7.20 den geriye geldi 6.80 kapanış yaptı. Bugün 6.94 ü denedi ama kıramadı. Bu durumda formasyon devam ediyormu.
Saygılarımla...
Cevap 09.02.2021 13:12

Dün akşam benzer bir soru ayen ile ilgili geldi ve cevaplamıştım. Sorular bölümünü de zaman zaman takip etmeniz aklınızdaki soruların çabuk cevap bulması açısından önemli.

Aynı soruydu. Cevabım da, çanak formasyonu beklentisinin devam etmesi için ilgili teknik şartın olması lazım. Yani hissenin 6.94 üstünde bulunması gerekir. Şu an öyle olmadığı için geçerli değildir.

Destek-Direnç uyarılarımı siz aslında iyi bilirsiniz. Şöyle ki, bu tablo sadece dirençlerin kırılması yönünde değil, aynı zamanda desteklerin de kırılması yönünde takip edilmelidir. Çünkü dirençler kırılırsa sıralı üst dirençler nasıl yeni teknik hedefler oluyorsa, destekler kırılınca da sıralı alt destekler yeni teknik hedefler olur. Destek kırılması halinde düşüş, direnç kırılması halinde ise yükseliş beklenir. Bu yüzden eğer direnç kırılıyor diyerek bir alım yaptıysanız, sonrasında gerçekleşmeden destekler kırılacak olursa, pozisyondan çıkmak doğru bir teknik davranış olur.

Tabloda da 6.90 altında 6.64 riskine dikkat çekilmiş bakın. Hisse de 6.69'a düşüp tepki vermiş. Şimdi şöyle bir teknik ihtimal var yine de! Eğer 6.64 aşağı kırılmazsa, hisse teknik olarak yeniden yukarıdaki oluşumları deneyebilir. Ama 6.64 kırılacak olursa, bir alttaki destek 6.23'te bulunuyor.

Bağlarken, tekrar ediyorum; direnç kırdı diye aldınız ama dönüp destek kırarsa, bazen zarar yapmayı da göze alıp geri vermek gerektiğini bilmek çok önemlidir. Yoksa düşüşlerde hep hissede yakalanırsınız.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_