Soru - Cevap (Duyuru Konusu)

  •  A 
ER*** TO*** 06.02.2021 00:25
Konu / Hisse Kodu: Duyuru Konusu
Merhaba Hocam
Viop Hisselerde Hacimli İşlemler Yapıyorum.
Malum Risk Yüksek Olduğu İçin Uzun Süre Taşıyamıyorum..

Kademeli Alım Konusunda da Sabırsızım
Bekleme Alışkanlığım Yok Diyebilirim..

Sorum Şu ki ;
D/D Tablonuzda Yer Alan Hacimli Hisselerin Destek ve Direnç Bölgelerine Şartlı Emirler Girerek İki Yönlü de Olabilir İşlem Yapsam D/D Tablonuzun Getiri Oranını Yakalayabilirmiyiz.
Şartlı Emirler İle Yapabileceğimiz Bu Strateji Sizce Doğru Bir Karar mı ?

Risk Seviyem %40
Cevap 06.02.2021 01:36

Evet olabilir. Bundan yaklaşık 13 yıl evvel Global'de şartlı emir-zincir emir formatı yazdırmıştım. Sanırım ilk yaptıranlardan biriydim. Eğer teknik kademeler doğru ise ve stopları da doğru koyarsanız olur. Ama ille de kaldıraçlı işlemlerle çok para kazanmak zorunda mısınız? Çünkü aynı şekilde tersi olunca da ciddi kayıplar söz konusu oluyor. Misal zamanında sanırım o zamanlar daha site yokken, VİOP'un en yoğun işlem yapan ilk on kişisinden biriydim. Bir gün ciddi long pozisyonlarım varken biri Danıştayı bastı, 5 yüksek hakimi öldürdü. Akşam da genel kurmay başkanı çok sert bir açıklama yapınca VIOP bile taban oldu! Düşünebiliyor musunuz taban. Hiç alıcı yok sadece satıcılı. İnanılmaz bir kayıp yaşadım. Ogün bugündür tek kontrat daha işlem yapmadım.

Neden? Çünkü spotta aldığınız hisseler böyle bir olaya denk gelse, gerekirse taşırsınız ama sonra yine değerlerine ulaşırlar. Lakin hisselerle vadeli işlemler yaparken de aynı risklere sahipsiniz. Hatta hisselerin derinliği endeks kontratlarından da düşüktür. Yani böyle durumlarda kurduğunuz şart-zincir yeterli alıcı satıcı olmadığı, bir anda kaybolabildiği için düşündüğünüz gibi çalışmaz.

Yani sorunuzun cevabı evet gerçekleşme oranı benzer olabilir, ama açacağınız kaldıraç oranına göre getiri oranı değişebilir. Ama riskleri spottan çok yüksektir. Hele ki, ABD ile sahip olduğumuz riskleri göz önünde tutarsak. 

 

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_