Soru - Cevap (Vestl Hk)

  •  A 
KI*** YE*** 30.01.2021 23:49
Konu / Hisse Kodu: Vestl Hk
Aydın Abi Selamlar,
Umarım her şey yolundadır.
Bilançolarına göre ucuz olarak bahsettiğin, örneğin 'Arclk gibi , bilançosuna göre ucuz 41 tl civarı beklentim var' dediğin bu tarz hisseler için fiyat tahmini nasıl yapıyorsun? Nasıl öğrenebiliriz? Sen ucuz olarak belirttiğinden buyana elimde Vestl var, rica etsem Vestl için orta - uzun vadede beklediğin bir fiyat var ise paylaşabilir misin?
Teşekkür ediyorum, iyi geceler..
Cevap 31.01.2021 19:48

Bunun net ve kesin bir hesabı yoktur. Sonuçta bilançolara göre yapılır. Ama bilançolar hep geçmişe aittir. Esas olan gelecek bilançonun verileridir. 

Yıllar evvel sitede birkaç kez piyasada benim kullandığım kısmi hesaplamayı tarif etmişitm. Belki bunu iyi takip eden üyeler ilgili cevabımı paylaşırlar. Ben bulamadım. 

Yıl sonu karı ödenmiş sermaye kadar ise 10 TL o an için alt fiyat beklentisi olur. Bu kar 6 aylık bilançoda 1/1 oranında gerçekleşmiş ve dokuz ile 12 aylık bilançolarda da karın artması bekleniyorsa, o zaman daha üstte bir rakam fiyat hedefi olur. Temettü rakamları, Özkaynakların ödenmiş sermayeye oranına göre de bu fiyata her birebir için bir 10 tl daha ekleyebilirsiniz. 

Bu kesin olmayan yıllardır benim referans aldığım bir hesaptır. Ama sanayi hisselerinde bu şekilde iken, banka ve gyolarda daha düşük hesaplanır. Vestel'i de bu mantıkla hesaplayabilirsiniz.

Ama tekrar ediyorum, bu hesap kesin bir hesaplama değildir. Piyasa fiyatlamaları süreçteki birçok gelişmeleden etkilenir. Esas fiyat ve piyasa değeri, şirket el değiştirdiği zaman ortaya çıkan değer olur. Bu mantıkla son dönem oluşan fiyatların çoğu mevcut bilanço verilerine göre oldukça yüksek çıkar. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_