Soru - Cevap (parsan makina)

  •  A 
NU*** AK*** 15.01.2021 01:48
Konu / Hisse Kodu: parsan makina
hocam parsan makina ile ilgili uzun vade ne düşünüyorsunuz.12,01,2020 tarihinde desdek direnç noktalarını vermiştiniz.o seviyelere gelirmi en az 2023 sonuna kadar tutmayı planlıyorum mantıklımıdır sizce.daha önce vermiş olduğunuz öngörülerde jantsa türk traktör örnekleri gibi olurmu? tşk ederim
Cevap 15.01.2021 08:53

Günaydın. 

Onlar gibi olur mu bilemem. Ama kendi alanında çok kaliteli üretim yapan, mal madde ve ara ürün üreten bir şirkettir. Şu anki bilançosuna göre ucuz değil. Ama eğer TOGG yapılacaksa, atılan temel 2021 sonuna kadar bitecek. 2022 sonu da banttan yerli otomobiller çıkmaya başlayacak. Ben bu sefer olacağına inanıyorum. Eğer siz de yerli otoya inanıyorsanız, üretimin gerçekten olacağına ve bir pazarı alacağına inanıyorsanız dediğiniz süre çok doğru bir yatırım süresi olur.

Çünkü; fabrika bitmeden tedarikçiler belli olması gerekir. Ona göre üretim öncesi teraik stoklamaları gerekir ki, üretim için hazır olduklarında tedarikçilere e, hadi bana şu kadar falan parça yolla da araba üretmeye başlayacağım denmez. Öncesinde tüm tedarikçilerin belli ve üretim için en azından belli bir oranda da tedariğin stoklanması lazım. İşte bunları üretecek firmaların da, kalıplarını, üretim bantlarını hazırlayıp üretmeleri için de, kendileri ile öncesinde uzun süreli tedarik sözleşmeleri imzalanmalı. 

Parsn faaliyet alanı olarak TOGG üretiminde birkaç alanda tedarikçi olabilecek üretim yapıyor. Ben birden fazla alanda tedarikçi olmasını bekliyorum. Ama sonuçta açıklanmış resmi bir anlaşma yok henüz. Şirketin halka açıklığı %28. Böyle bir anlaşma yaptığı açıklanırsa, yerli-yabancı fonların radarına uzun vadeli girer. 

Bunlar benim görüşlerim. Bu görüşte olduğum için de, tekniğini uygun gördükçe öngörü girmeye devam edeceğim. Ama uzun vadeli öngörü yapmam şimdilik zor. Çünkü resmi anlaşma yok henüz açıklanan.

Ayrıca, böyle gelişmeler öncesinde bu tarz hisseler hüç düşmez diye de bir kural yok. En iyi hisse bile düzletmeler yaşayabilir. Arada düşebilir. Ortak ya da şirket satışları olabilir. Bunların hiç birisi beklenti bozuldu, bitti diye olmak zorunda değil. Bazen anlaşmalar gereği hisse derinleşsin diye fon ya da belli bir yatırımcıya hisse vermek için de bunu yapabilirler. Bazen kötü zamanda şirketçe geri alınan hisseler, işler düzelirken, satılabilir. Ama kimin aldığı çok önemli! 

Neyse düşünem bu. Düşünceniz çok mantıklı. Ama sabırlı olmayı bilmek lazım.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_