Soru - Cevap (Uzun vade)

  •  A 
RA*** TU*** 13.01.2021 10:38
Konu / Hisse Kodu: Uzun vade
Sevgili hocam,

Aksen ve Gedza hisseleri bilanço olarak güzel değil mi? Potansiyel olan o yazınızı daha yeni gördüm… Bu ikisini göremeyince şaşırdım Buda gözünüzden mi kaçtı…

Uzun vade listeyi belli bir süre yenilemeyeceğinizi söylüyorsunuz, galiba bunun sebebi üyelerin ardı ardına gelmeyen saçma sapan soruları ve uzun vade aykırı görüşleri nedeniyle sanırım…

Sizi on yıldır takip ederim rica ediyorum lütfen bu listeyi yenileyin… Sevgilerimle
Cevap 13.01.2021 16:29

Şu an iki hisse de, son bilançolarına göre primli işlem görüyorlar. Ama gelecek bilançolar için durum ne olur bilemem. Gözümden kaçmadı yani. En azından bu ikisi.

Üyelerden uzun vade mantığına uymayan davranışlar oluyor elbet ama bu bana engel olmaz. Birkaç kez izah ettim. Şu an yaşanan fiyatlamaların çoğunun bilançolarla izahı yok. O zaman sadece bilançosuna göre ucuz kalan, ya da sonraki bilançolar için ucuz kalacağını düşündüklerimi yazsam zaten çok az hisse yer alır tabloda. Gerçekten de birçok hisse mevcut bilançolarına göre primli haldeler. Hatta ulaştırma gibi sektör hisseleri en karlı zamanlardaki fiyatlara çok yakınlar ya da o fiyatlardan bile yüksek fiyatlanıyorlar. Şimdi bunun izahı temel analizle mümkün değil. Aşı ile işler normale bile dönse, bu zararları ancak önümüzdeki yıl bilançolarında yok edebilirler. Şimdi durum böyle iken uzujn vadeli tabloya nasıl dahil edeceğim. Aynı şekilde birçok sektör ve hisse için de durum öyle, aşırı fiyatlanmış durumdalar. Temel analize göre çoğuna satış yönlü öngörü girmem lazım. Ama öyle değil işte, para bolluğu sürdüğü, yeni yatırımcıların da fiyatlamalardaki bilgi eksiklikleri nedeniyle yükselişler halen sürüyor.

İşte bu nedenle ucuz kaldığını düşündüğüm hisseleri zaten beklenti yazılarımda yazarak paylaşmayı tercih ediyorum. Çünkü sayıları çok az. Hal böyle iken, nasıl gelcek fiyatlaması vereceğim ki! Kaldı ki, şu an primli hisseleri tabloya koysam ve alıcı gelse, o zaman hisseleri taşıyanlar alıcı geldi diye verip, düşük kalmış hisselere dönebilirler. Bu sefer de uzun vadeli listede olmasına bakılmadan neden bu hisseler duruyor, düşüyor sorularının arkası kesilmiyor. 

Neyse, asıl nedeni dediğim gibi, uzun vadeli listeye temel analize göre koyacak en azından şu an için çok sayıda iskontolu hisse göremiyorum. Ama tekniklere göre yükselme ihtimali de devam ediyor. Sonra kar satışları gelince görüyorsunuz ne kadar ciddi düşüşler olabiliyor. Kimseyi mağdur etmek istemiyorum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_