Soru - Cevap (döviz)

  •  A 
TE*** YI*** 12.01.2021 22:46
Konu / Hisse Kodu: döviz
dolar altin euro (döviz) düşünce mi alınır yükselince mi..! al sat ne anlama geliyor...! kolay gelsin
Cevap 13.01.2021 00:32

Siteye giriş kısmın sağında ''Siteyi Tanı'' ibaresi göreceksiniz. Onu tıklarsanız, sitede gördüğünüz tüm başlık ve bölümlerin ne ifade ettiği izah edilmiştir.

İlk sorunuza gelince, bu görecelidir. Bazen bazı teknik formasyonlar yükselirken oluşur. O nedenle bazen yükseliş daha da büyük bir yükselişi tetikleyecek bir formasyon yarattıysa bu seviye yukarı kırılırken alınır. 

Bazen ise, düşüş yönlü düzeltmeler yaşanır. Bu düşüşlerin yukarı tepki yaratacağını düşündüğünüz teknik destekleri vardır. İşte bazen de düşerken bu desteklerde alınır. Lakin düşüş esnasında da aynı yükselişte kırılınca hızlanan çıkış gibi, düşüşte de kırılınca düşüşün daha da hızlanabileceği destekler vardır. Eğer siz destek düşüşün desteği diyerek oralardan alım yaparsınız ama fiyat daha da aşağı kayarsa, düşüşün devamı da yaşanabilir.

Kısacası sorunuzun cevabı değişkenlik gösterir. Ama genelde altın ve dövizde bir süre belli bir kademe aralığında işlem görülüyorsa, o zaman o kademe kanalının altına gelince almak, kanalın üst direncine gelince de satmak gibi bir yatırım davranışı vardır.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_