Soru - Cevap (Hisse rüçhan hakki)

  •  A 
TU*** HA*** 12.01.2021 01:22
Konu / Hisse Kodu: Hisse rüçhan hakki
Sorumu tam anlatamadım galiba.bolunmeye girecek param yok. Hissenin değeri şu an 8.910.benim1040 lotum var. Ortalama 7.950 fiyat ile almışım.su anda kârım 998.400 tl. Bölünme olduğunda ortalama hisse değeri 3 küsur tl olacak. Ben rüçhan hakkımı nakitim olmadığı için alamayacağım. 1040 tane olan hisseme ortalama 8200 tl para vererek aldım. Hisse bolununce hisse fiyatı 3 küsur tl olacağı için benim hissem 3bin tl civarı bir fiyat olacak.nerde benim ödediğim 8200 tl.her halükarda 5000 tl zarardayı
Cevap 12.01.2021 01:35

Merak etmeyin yaklaşık 30 yıldır sektör ile ilgili bir profesyonelim. Soruyu çok iyi anladım. Lütfen dediğim yeri okuyunuz. Orada ek parası olmayan, ya da ek para sokmak istemeyenler, bölünme sonrasında eldeki hisselerin bir kısmını satarak rüçhandan gelecek yeni hisselerin bedelini ödeyebilirler. Ya da hiçbir şekilde bölünme sonrası rüçhan hakkı karşılığı hisse almak istemiyorlarsa, ozaman rüçhan haklarını açılacak rüçhan sırasında satabilirler. 

Dediğiniz gibi bir zarar söz konusu değil. O kadar çok bu konuyu izah eden yazı yazdım ki, benim bunları sayısı kaç olacağını unuttuğum kere tekrarlamaktan ziyade, siz sitede rüçhan hakkı, ya da bedelli sermaye diye yazarsanız yapılan izahatlarde bilgi boşluklarınızı tamamlama imkanınız olacaktır.

Bölünme sonrası hisse fiyatı eğer 3 TL olacaksa, size rüçhan hakkı karşılığı 1 TL'den yeni hisse verilecek. 1 TL ödediğiniz yeni hisselerin piyasa fiyatı 3 TL olacağı için dediğiniz kayıplarınız olmayacak.

Lütfen okuyun. Bakın bu saatte sitede yarın için çalışma yapıyorum. 01:32'de sorulan soruya cevap veren çok site bulamazsınız. Ama sormanıza gerek olmadan sorularınızın cevapları olan bir site elinizin altında. Her aklınıza takılanın kelimelerini yazıp arşiv taramasında cevapları bulacaksınız.

Ayrıca ana sayfanın sağ alt tarafında temettü ve sermaye artışı hesap makinesi var. Oradaki bilgileri kendi durumunuza göre doldurursanız, bölünme sonrası yansımayı da görebilirsiniz.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_