Soru - Cevap (Hisse rüçhan hakki)

  •  A 
TU*** HA*** 12.01.2021 00:57
Konu / Hisse Kodu: Hisse rüçhan hakki
Merhabalar.Ruchan hakkını almak istemiyorum.fakat hisse değeri bolunmeden sonra düşecek ve benim maliyetimin altında bir fiyattan hisse islem görecek. O zaman da yine zarardayım. En mantıklısı bölünme başlamadan hisseyi satmak. Ve bölünme bitip hissenin değeri düştüğünde tekrar o hisseyi almak. Yanılıyorsam lütfen duzeltin.teşekkür ederim. Bu arada bankadan islem yapiuorum. Önereceğiniz aracı kurumuza yazarsanız memnun olurum.
Cevap 12.01.2021 01:09

İyi geceler.

Bu yazdıklarınız tamamen bilgi eksikliğidir. Çünkü bölünmeden birgün önceki fiyatlarla, bölünmeden bir gün sonraki fiyatlara karşılık gelen portföyünüz aslında aynı toplam değer ifade eder. Sadece bölünme sonrası hisse adetiniz daha çok olduğu için düşecek dediğiniz fiyatı fazlalaşmış adetle çarpımanız gerekiyor.

Rüçhan hakkı almak istemiyorum sözü de bu konudaki bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor maalesef. Çünkü bölünme sonrası işlemler zararlı olur diye bir genelleme yoktur. 

Şimdi bu konu çok detaylı. Sitemize gold üye olmayan yeni bir standart üye olarak bu değerlendirmeleri yapmışsınız. Aklınızdaki tüm soruların ve debelli bedelsiz bölünme, rüçhan hakkı konusunun tüm cevapları ve izahı site arşivimizde vardır. Lütfen site sayfasının üst kısmında yer alan arama satırına rüçhan hakkı yazıp arama yapın. Alt tarafa çok sayıda soru ve cevapları gelecektir.

Aynı şekilde bedelli kelimesini de yazarak bu filtrelemeyi yapabilirsiniz. Lütfen bunları dikkatlice okuyunuz. Eksik bilgilerinizin tamamlanmasına yararlı olacaktır.

İletişim kısmında yer alan hakkımda bölümü benim Global Menkul bağlantımı gösterir. Hala tüm çalışanları arkadaşlarımdır. Çok başarılı bir arge ekipleri ve bana göre çok başarılı BayGlobal adlı bir işlem platformları var. Ben diğer kurumları uzun zamandır yakın tanımadığım için başka bir kurumu söyleyemem.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_