Soru - Cevap (F/K)

  •  A 
AL*** AS*** CA*** 10.01.2021 22:16
Konu / Hisse Kodu: F/K
Hocam iyi geceler.
F/K nedir? F/K değeri 10'dan küçük ise hisse ucuz diye yorumlanabilir mi? Negatif F/K değeri neyi ifade eder?
Teşekkürler
Cevap 10.01.2021 23:18

Tüm bu tanımları internette çok detaylı bulabilirsiniz.

Fiyat Kazanç Oranı F/K şirketin güncel hisse senedi fiyatının hisse başına karına bölünmesiyle bulunur. Hisse başına kar ise dağıtılan temettü düşüldükten sonra, şirketin dönem karının hisse senedi sayısına bölünmesiyle bulunur.

Fiyat kazanç oranı bir şirketin piyasa değerinin net kara oranıdır. Yani yatırımcının şirketin elde edeceği her 1 TL kar için ne kadar ödeme yaptığını gösterir. Örneğin FK oranı 10 olan bir şirkete yatırımcı elde edeceği her 1 TL kar için şirkete 10 TL ödemeyi kabul etmiş demektir. 

 Zarar eden şirkette F/K gösterilmez.Fiyat kazanç oranı, çok basit olarak bir şirketin ne kadar sürede kara geçeceğinin rakamsal olarak ifadesidir. Ayrıca, F/K hiçbir zaman (-) yani negatif bir değer olamaz.Çünkü, zarar eden bir şirketin kara geçmesi rakamsal olarak belirtilemez.

F/K değerinin düşük olması iskontolu izlenimi verebilir. Ama bu durum her zaman bir ölçü olamaz. Ama tüm bu değer hesaplamalarının hepsi geçmiş bilanço verileriyle ilgilidir. O nedenle karda hızlı düşüşler sonrası düşük olan F/K'lar otomatikman artar. 

Kısacası sadece f/k'ya bakarak işlem yapılmaz. Öyle olsa, şu an 40-60-80 seviyelerinde olmasına rağmen halen yükselen hisseler olmazdı. Ama hisse seçiminde referanslardan birisi olabilir. 7-8'lerin altında olan değerler ideal olur. Ama tekrar ediyorum F/K çok düşük diye hisseler otomatik alıma hedef olmaz.

Tüm bu tanımları internette kolayca bulursunuz. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_