Soru - Cevap (Eski hisse senedi)

  •  A 
BE*** BE*** 10.01.2021 00:37
Konu / Hisse Kodu: Eski hisse senedi
Elimizde 97 yılında Tüpraş'tan alınmış hamiline hisse senetleri bulunmakta şuanda digital ortamda kayıtları halen yapılabilir mi ve süreç nasıl işliyor bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirm
Cevap 10.01.2021 14:21

İyi pazarlar.

Bildiğim kadarıyla süreç şu şekilde işliyor;

Tuprs A.ş.'ye başvuracaksınız. Elinizdeki hisseleri ibraz edeceksiniz. Onlar geçen süredeki baki haklarınızı hesaplayacaklar. Belirlenen son haklarınızı gösteren bir yazıyı size verecekler. Siz elinizde şirketten alınmış bu yazı ile, Ankara'daki Yatırımcı Tazmin Merkezi'ne gideceksiniz. Elinizde şirket tarafından verilmiş yazıdaki haklarınızı inceleyip, size bildirecekleri tarihte hesabınıza karşılığı olan paranın yatırılacağını söyleyecekler. Söylenen tarihte de hesabınıza karşılık olan bedel yatacakmış.

Evet prosedür bu şekilde işliyormuş. Yani artık hisseler sizin elinizden çıkmış oluyor. 31/12/2012 tarihi itibarıyla kaydi sisteme geçirilmeyen hisseler ana şirkete devredilecek diye çıkan karar sonrası yapılan hukuki itirazlar sonrası yatırımcılara haklarının iadesi konusunda böyle bir yol bulunmuş.

Ben bunun da doğru ve hakkaniyetli olduğunu düşünmüyorum. Çünkü hakların şu ana uyarlanmasında ciddi haksızlıklar olabildiğini şikayetlerini duyuyorum. Ayrıca, hisse olarak değil de tutar olarak devir yapılması da haksızlığa neden oluyormuş. Çünkü dikkate alınacak tuttar da borsa fiyatı ile ilgili olmayan ciddi kayıplar içerebiliyormuş.

Kısacası eğer elinizde yüksek miktarda hisse varsa, bunlar için sermaye piyasalarına hakim bir avukata konuyu anlatabilirsini.z

Bir konuda uyarmak istiyorum. Genelde aile büyükleri zamanında fiziki sahip oldukları hisseleri 31/12/2012'ya kadar düzenli değerlendirmişler. Ama küsurat kısımları kasalarında, masa çekmecelerinde kalmış. Bu küsuratlar önemli bir değer ifade etmedikleri halde, üzerinde eski sıfır atılmamış değerlerle yer alan tutarlar hisseleri bulanları heyecanlandırabiliyor. Ama sonra bunların zamanındaki küsurat paylar olduğu anlaşılınca, umutlar üzüntüye dönüşüyor. Bu nedenle eğer elinizdeki hisselerin zamanındaki değerlerini bilmiyorsanız, bir aracı kurum ya da banka sermaye piyasaları biriminin takas elemanlarına danışarak, güncel karşılıklarının ne olduğunu sormak-danışmak doğru-yararlı olabilir.

Tekrar İyi pazarlar.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_