Soru - Cevap (Neden baskılarlar ?)

  •  A 
SE*** KI*** 06.01.2021 21:27
Konu / Hisse Kodu: Neden baskılarlar ?
50-100-200-500 Lü fiyatlar moda olmuşken niye bazı hisseler 2012 fiyatlarında neden bu kadar acemi yatırımcı gelmişken yukardan mallar bunlara servislenmez ? Dolar 1.8 ken 26.75 olanlar dolar bile o günden beri 4.5 katlamışken fiyatlarını katlayamaz ? Spek niye çıkarmaz tam fırsatı işte herkes uçan kaçan hisse arıyor Çek yukarı ver anlayamıyorum inanın o yüzden soruyorum. Böyle tespit ettiğim 5-6 hisse var ama bu furyaya katılmadılar ? Üst akıl olarak siz daha iyi bilirsiniz benim aklım ermedi
Cevap 06.01.2021 22:47

Hiç bir zaman objektif olamıyorsunuz! Bana sorular gerçekçi olmalı ki, ben de bunlara öyle cevap vereyim ki anlamı olsun. Dönüp dolaşıp adınızı vermeden yine netas.

Yine de cevap vereyim ki, siz de görün ne kadar objektif bir tavrınız var!

Fiyatını verdiğiniz hisse için acaba o tarihteki 26.75 çok makul bir fiyat mıydı, yoksa aşırı primli bir fiyat mıydı neden buna bakmıyorsunuz? 2009'da 0.55 krş olan hissenin fiyatını almıyorsunuz da, 3 yıl sonra gördüğü 26.75 makul bir ortalama fiyatmış gibi baz alıp soruyorsunuz. Bu 3 yılda yaşanan normal bir oranda artış mıdır ki, bana Dolar 1.80 iken 26.75 olan hisse diyorsunuz. Yani şöyle yapalım isterseniz; 2009 Dolar 1.50 diyelim, Netaş'ı da iki katı daha yüksek söyleyip 1 TL olarak baz alıp bugüne bir bakalım isterseniz! 

1.50 olan Dolar % 380 artışla şu an 7.20 fiyata gelmiş. 
              1.00 TL olan Netas ise %2600 artışla bugün 27.00 fiyata ulaşmış. Peki şimdi sorunuz doğru mu bir daha bakar mısınız?

Bakın inanın normal sorular sormaya başlamazsanız artık bu sorularınızı cevaplamak bana anlamsız geliyor. Ben burada çok ciddi bir iş yapmaya, herkesi elimden geldiğince korumaya, kazandırmaya çabalıyorum. Sabit fikirde bu kadar da ısrar olmaz ki ama. Bana da ayıp oluyor bu tarz sorular. Ben iş bilmeyen borsa ile yeni tanışmış bir kişi miyim de, böyle bir soruya hemen doğruymuş gibi cevap vereyim. 

Lütfen çok rica ediyorum, artık bir değerlendirme yaparken, fiyatların öncesine de bakın. Öyle bir şey mi var. Hisse 0.60-1.00'tl'den 26.75'e üç yılda gelecek, sonra o gördüğünüz ve bir anda olan bir fiyatı bugüne neden hiç artmadı diye soracaksınız. Soru objektif değil. O zaman 7 TL'den 1.035 TL olan Tkuru hissesi için de aradaki değerlenmeye bakmadan, 1.035 TL'yi baz alıp neden borsada herşey yükselirken tkuru 235.00'TL'ye düştü mü demek lazım? Bu doğru olur mu?

Ayrıca yani her hisse kendine özel nedenlerle yükselir. Şimdi diğerlerinin 50-100-200-500 fiyatına bakıp da bu neden aynı olmuyor kıyaslaması olmaz. Sebepler, değerler, hisse özelinde gelişmeler, manipülatif davranışlar tüm bunların hepsinin de etkileri vardır. 

İşte bu nedenle hisseleri bazen yeterli değerlendi diye bırakmak lazım. İlle de aynı hisse yükselsin diye beklerseniz böyle sorunlar yaşıyor olursunuz. Şu an o verdiğiniz fiyatlar, hatta 1.500-2.000 TL'ye gelmiş fiyatlardaki bazı hisseler için de, 3-5 sene sonra düştükleri değerlerde sizin sorunuz gibi soruları gündeme getirecek. Ama onların da o zaman nereden nereye çıktıkları unutulmamalı.

Neyse, bu sorunuzu herkese açık cevaplıyorum ki, benzer soruları düşünen üyelerimiz objektif bakışla değerlendirme yapmayı bilsinler. 

Lakin, tekrar ediyorum netas için artık bu sabit fikir son bulmalı. Kaldı ki, size gerçek değerlemeyi Dolar kıyaslamalı yaptım. Değerleme yaparken makul ortalamalara göre yapmalısınız. 

İnanın ben bu sorularınızdan çok sıkıldım artık. Okuyan üyelerimizin de bu sorulardan yeterince sıkıldıkları yönünde aldığım mesajlar yüzünden benzer kaç sorunuzu sadece size cevaplamıştım biliyorsunuz. Son kez bir kez daha detaylı izah etmek için cevaplıyorum. Ama artık benim vaktimi de gereksiz kullanmanıza izin vermeyeceğimi bilmenizi isterim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_