Soru - Cevap (Bedelli)

  •  A 
EM*** GÜ*** 07.12.2020 20:56
Konu / Hisse Kodu: Bedelli
Haklısınız hocam. Ayrıca cevap vermeniz bile büyük incelik çok teşekkür ederim... Yazılarınız gerçekten çok değerli meşgul ettipşm içşn kusura bakmayın saygılar
Cevap 08.12.2020 08:24

Günaydın.

Rica ederim. Meşgul etmekle, kusurla hiç ilgisi yok. Sitede çok detaylı sayfalarca işlenen bir konu. Alt sayfalara doğru bedelli kullanımının incelikleri ve uyarıları var. Geniş cevaplar halinde. Onları ana listede de fark edersiniz. Onları okuyunca zaten cevaplarınız var. Söz uçar yazı kalır diye arşiv yapıyorum ki, bu soruları sormak için bile birini aramanıza gerek kalmasın istedim.

Aslında sorun genelde banka yatırımcılarında yaşanıyor. Çünkü karşılarında bunlara cevap verecek bir müşteri temsilcisine ulaşamıyorlar. Mobil uygulamalar güzel ama cevap arayan soruları da düşünmeleri lazım. Bedelli konusu çok hassastır. Lütfen izahatları muhakkak ama muhakkak okuyunuz. Sürelerinde yapılması gerekenleri yapmazsanız çok ciddi değer kayıpları yaşarsınız. Bilinmesi gereken esas; hisse bölündükten sonra borsa fiyatı nominal değer olan 1 TL'nin üstünde mi, altında mı. Altında ise bedelliye katılmaya gerek olmadığı gibi, katılmayınca da kaybınız olmaz. Ama üstünde ise ve ne kadar üstünde ise o denli kaltılmadığınız zaman değer portföy değer kaybı yaşarsınız ve telafisi de yoktur. 

Eğer bedelliye katılmak istiyor ama ek param yok diyorsanız, bölünme öncesi eldekilerin bir kısmını satıp bölünme sonrası elde kalacaklar için bedelli kaynağı yaratabilirsiniz. Bölündükten sonra ise, artık rüçhan hakkınız bu hakları satmadığınız takdirde bakidir. O zaman da eldeki borsa fiyatı düşmüş hisselerden bir kısmını satarak rüçhan sayınız kadar payın bedelini nominal değer olan 1 TL fiyat ile kullanabilmek için kaynak yaratabilirsiniz. Eğer hissem bölündü önceden akıl edip de satamadım ama hiç bir şekilde bedelliye katılmak istemiyorum diyorsanız, o zaman da rüçhan payınızı süresi içinde satıp çıkabilirsiniz. 

Rüçhan kullanma süresi daha kısa, bedelliye katılım süresi ise daha uzundur. Eğer rüçhan satacaktım unuttum. Süresi doldu hesabıma bakıyorum rüçhan karşılığım sıfır görüzüküyor diyorsanız, demek ki, rüçhan süresi dolmuştur. Hemen kurumunuzu arayıp bedelliye katılacağınızı söylemeniz ve bedeli ya eldekilerden hisse satarak ya da ek kaynak sokarak hazır etmeniz gereklidir. Bedelliye de süresi içinde katılmazsanız, bedelli süresi dolunca paranız bedelli oranı kadar bir anda azalmış olur. Artık yapacağınız şey de kalmamış olur. 

Normalde özellikle yeni yatırımcılar bunları bilmezler. Bilmeyebilirler de. İşlem yaptıkları kurumlardaki temsilcileri ilgili süreler dolmadan kendilerini uyarlamaları gerekir. Ama özellikle bana gelen mağduriyet mesajlarında, şimdiye kadar hep bankaların müşterilerinden şikayet duydum. Demek ki, kendilerine uyarı yapılmıyor. Bildiğim aracı kurumlarda yatırımcılar aranıp bedelli uyarıları yapılır. 

Ama yatırımcıların da bilerek işlem yapmaları gerekir. Sonra uğradıkları mağduriyetler için suçlu aramanın kimseye bir yararı olmuyor. Paralarını kaybedenler her zaman yatırımcılar oluyor.

İşte gördünüz, size göre cevap yazsanız ne olur dediğiniz şeyin kapsamlı bir cevabı böyle olur. Şimdi bunu tekrar bir yazın ne kadar zaman aldığını göreceksiniz. Ama yarın  aynı soru bir başka kişilerden de aynı şekilde gelebiliyor. O zaman buna yetişmek mümkün olmadığı gibi, zamanı kötü harcamak oluyor. Kaldı ki, normalde sitemdeki gold üyeler bu konuları artık bildikleri için bu konuda zaman harcamama gerek olmuyor. Ama site üyem olmayanlar için bu sorulara cevap verince, o zaman da gold üyelerime harcamam gereken zamanı çalmış oluyorum. Yoksa gönlüm herkesi mağdur olmadan aydınlatmak. Bunun yöntemini arşivleme ile yaptım. Sitede herşeyi ilgili kelimeyi yazarak kolayca bulabiliyorsunuz. 

Neyse, lütfen bu yazı ile sınırlı kalmayın, site içi arama satırına bedelli yazıp alt sayfalarda çok daha detaylı anlatımları muhakkak okuyunuz.

Bol kazançlar.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_