Soru - Cevap (Bankalar)

  •  A 
KI*** YE*** 26.11.2020 11:39
Konu / Hisse Kodu: Bankalar
Hocam Selamlar,
Ekotürk bağlantınızda endeks için riskler devreye girmez ise yeni bir hikayede bankaların devrede olacağını, xbankin çok ucuz olduğunu, ilerleyen dönemde muhtemel yabancı girişi ile 500 usdye gelebileceğinden bahsettiniz. Bu durumda bankaların şuanki fiyatının 2, 3 katına çıkmasını beklemeli miyiz? Doğru anlamış mıyım? Teşekkür ediyorum.
Cevap 26.11.2020 11:59

Şimdi kısmen doğru anlamışsınız diyebilirim. Kısmen kısmı şu nedenle! Dolar bazında yükseliş iki şekilde olur. Biri hisse fiyatının yükselmesi ile, diğeri de dolar kurunda düşüş olması ile göreceli olarak dolar bazlı fiyat yükselebilir. O nedenle kurdaki düşüş nedeniyle Dolar bazlı yükseliş, TL fiyatı gerçekte çok yüksetmeyebilir.

Türkiye'nin önünde çok fazla risk yaratacak belirsizlik var. 2021 yılında seçim gündemleri de karşımıza çıkabilir. Bu nedenle yabancının güveninin en yüksek olduğu yılardaki seviyelere kadar alımların yaşanmasını beklemiyorum. Beklentim %50 - % 100 arasındaki bir yükselişi ifade ediyor. Daha ötesi her konuda risklerini ortadan kaldırmış, dış ilişkilerini düzeltmiş, içeride her alanda reformlarla gerçek bir demokrasiyi öne çıkartmış bir ülke olmamız halinde söz konusu olabilir. Bunu maalesef beklemiyorum. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_